A gazdasági válság nem kíméli Európa iparát. A szektor részesedése a kontinens GDP-jéből a korábbi 20 százalékról 15 százalékra esett vissza, és az ipari termelés volumene jelenleg tizedével alacsonyabb a válság kitörése előtti szintnél. Az iparpolitikában fordulatra van szükség, mert rövidtávon 34 millió európai munkahely, hosszabb távon pedig az Unió versenyképessége, jövője múlik rajta – figyelmeztetett a szocialista EP-képviselő.
Herczog Edit arra hívja fel a figyelmet, hogy az ipari szektor és a kutatás-fejlesztés területe szorosan összekapcsolódik. Olyan egységes európai stratégiát kell kidolgozni és követni, amely lehetővé teszi a nagy hozzáadott értéket teremtő, tudásalapú ipari termelés megerősítését. Már középtávon gondolkodva is nyilvánvaló a képviselő szerint, hogy a fiatalok jobb, tudatosabb megszólításával kezdődik az új iparpolitika.
A parlamenti bizottság jelentése megállapítja, hogy az Európai Bizottság alapvetően helyes célokat tűzött ki, amikor a kontinens újraiparosításának programja mellett döntött. Azonban a képviselők arra figyelmeztetnek, hogy a mennyiségi mutatók mellett a minőséget is folyamatosan monitorozni kell: a tudásintenzív területek fejlesztése, gyarapítása a kívánatos cél. Ehhez a közvetlen eszközök mellett kedvező makrogazdasági környezet kialakítása is szükséges, különösen azon uniós tagállamokban, ahol a kutatás-fejlesztésre és innovációra építő vállalkozások nehezen jutnak fejlesztési célú hitelekhez.
A fiatalok elvándorlása Magyarországon különösen érzékeny probléma. Ennek hátterében sokszor az áll, hogy nem találnak megfelelő szellemi kihívást, anyagi megbecsülést hozó munkalehetőséget szakmájukban. E káros jelenségre a hazai tudásalapú ágazatok, mint például az orvostudomány, az energetika vagy a számítástechnika megerősítése jelenthet gyógyírt. A fiatalok itthon tartása, az agyelszívás megállítása nem csak a kedvezőtlen demográfiai folyamatoknak vethet gátat, de a középosztály lecsúszását is megállíthatja, és a gazdaság teljesítményének fokozásán keresztül a reálbérek emelkedését ígéri.
34 millió munkahely sorsa múlik az iparpolitikán
Modernizációs offenzíva nélkül Európa és Magyarország egyaránt tartós hanyatlásra van ítélve, figyelmeztet Herczog Edit az Európai Parlament plenáris ülésén elfogadott aggasztó jelentés nyomán.