Az évente egyszer ülésező EuroNest Parlamenti Közgyűlés az Európai Parlament 60 képviselőjéből, valamint az Európai Unió Keleti Partnerség programjában résztvevő országok (Azerbajdzsán, Grúzia, Moldova, Örményország és Ukrajna) 10-10 képviselőjéből áll. A testület legfontosabb célja, hogy előmozdítsa az EU és keleti partnerei közötti politikai és gazdasági együttműködést, és hozzájáruljon a Keleti Partnerség fejlődéséhez és láthatóvá tételéhez.
Az együttműködés általános célkitűzései közé illeszkedve a keddi plenáris ülésen, Kristian Vigenin EP képviselő, az EuroNest Közgyűlése társelnökének vezetésével, a közgyűlés elfogadta a civil társadalom és a keleti partnerországok kormányai közötti együttműködésről és a társadalmi szerveztek megerősítéséről szóló határozatot. A vitában dr. Gurmai Zita EP-képviselő elmondta: az Európai Unió elsősorban a tapasztalatai átadásával, hatékony konzultációs és forrásszerzési módszerek felkutatásával segítheti ebben a folyamatban a partnerországait. A közgyűlés magyar tagja felhívta a figyelmet, hogy habár a Keleti Partnerség keretében együttműködő országok történelmi, politikai, gazdasági és társadalmi helyzete között jelentős különbségek vannak, civil szervezeteik terén sok közös vonás fedezhető fel, és tevékenységük - jelentős részben az Európai Unió és a nemzetközi közösség nyomásának hatására - jelentős fejlődésen ment keresztül az elmúlt években.
“A civil szervezteknek az Európai Unió és a keleti partnerországok közötti kétoldalú kapcsolatokban is helyet kell biztosítani. Részvételükkel független szemlélőként felügyelhetik a demokratikus reformokat, valamint a demokratikus alapelvek, a sajtószabadság, az emberi jogok és az esélyegyenlőségi szempontok érvényesülését” - hangsúlyozta felszólalásában dr. Gurmai Zita.
2012. április 03. 16:28
A civil társadalmat erősítené az EU a keleti partnerországokban
A héten az azerbajdzsáni Bakuban tartja második ülését az Európai Unió és a Keleti Partnerség programban résztvevő országok képviselőinek közös szervezete, az EuroNest Közgyűlés.