Fortélyos félelem igazgatja a Kormányt
Kunhalmi Ágnes a CEU ügyérről beszélt, úgy értékelte: a Fidesz-kormány rárontott saját népére. Ez az ügy nem Sorosról, nem Brüsszelről vagy Putyinról szól, hanem Magyarországról - hangoztatta. Közölte, színtiszta politikai döntéssel be akarnak zárni egyetemet. Aki az egyetemet támadja, az a tudást támadja, a magyar gyermekeket és a tanárokat támadja, elárulja saját hazáját - tette hozzá.
Szerinte ezért minimum életfogytiglan hatalomtól való eltiltás jár. A képviselő felszólalása közben frakciótársai papírlapokat tartottak fel, amelyeken az volt olvasható: Ne írd alá, János!, illetve Vétó.
Kapnak többlettámogatást a tömegközlekedés biztosításához a vidéki nagyvárosok?
Szabó Sándor arra volt kíváncsi, hogy a saját tulajdonú közlekedési vállalatokat fenntartó nagyvárosok is kapnak-e többlettámogatást a helyi tömegközlekedés finanszírozásához? A normatív támogatás megszüntetése a települési önkormányzatokat szinte megoldhatatlan feladat elé állítja - jegyezte meg az ellenzéki képviselő. Kitért arra is: szakmai és egyéb hírek arról szólnak, hogy a kormány a helyi tömegközlekedés központosítását, állami kézbe vételét tervezi. Valóban vannak ilyen tervek? - firtatta Szabó Sándor.
Már a nyugdíjasoknak is egészségügyi járulékot kell fizetniük?
Korózs Lajos arról beszélt, hogy a nyugdíj meghatározásánál a NAV az adatközlést sokszor hónapokig elhúzza. Kitért arra, hogy a jogszabály alapján, akiknek a nyugdíjjogosultsága fennáll, de nyugdíjösszeget nem állapítottak meg, azoknak nyugdíjelőleget kell fizetni. Ugyanakkor előfordult, hogy határozatot nem kaptak az érintettek, s egészségügyi biztosítási járulékok kell fizetniük. Azt kérdezte, ez általános eljárás, vagy egyedi esetekről van szó?
A kínai munkások is többet keresnek, mint magyar kollégáik?
Gúr Nándor arról beszélt: az Adrilux nevű cég hazahozza Kínából 200 fős üzemét, mert azt tapasztalták, hogy - dollárban számolva - több mint tízszeresére nőttek a bérek. Már a kínai bérek is magasabbak, mint a magyarok, nem véletlenül hozzák haza az összeszerelő-üzemet - kommentálta a vállalat döntését a szocialista politikus.
Mikor teljesíti a Kormány az ígéretét a szabolcsi utak ügyében?
Tukacs István az M3-as autópálya szabolcsi szakaszára rávezető utak rossz állapotára hívta fel a figyelmet.
Mi történik az iskolai étkeztetéssel?
Bangóné Borbély Ildikó a Klik mostohagyermekének nevezte az iskolai étkeztetést, s utalt arra, hogy van olyan település, ahol az óvodába tették át a fenntartást. Felvetette, hogy két településen is Fidesz-közeli cégek tehetik be a lábukat a területre. Azt kérdezte, "lenyúlják-e" a 65 milliárdos piacot.
Visszavonják a CEU-t és a civileket érintő törvényt?
Bárándy Gergely értékelése szerint vasárnap nemcsak a felsőoktatási törvény módosítása ellen, hanem a jogállam visszaállításáért és a kormányfő lemondásáért is tüntettek. Mint mondta, a kormány az ország ellenségének kiállt ki egy magyar származású zsidó üzletembert, egyes szervezeteket pedig megbélyegez.
Az politikus szerint a kormány első emberei Soros György támogatása nélkül nem jutottak volna idáig, most pedig elárulják az országot. Azt is mondta, a kormányfő egy orosz diktátornak adja el az országot kilóra és maga is diktátorrá vált. Azt kérdezte, meghallotta-e a miniszterelnök az emberek véleményét, visszavonja-e a vitatott törvényeket és lemond-e.
Orbán Viktor kérjen bocsánatot minden magyar nőtől!
Bangóné Borbély Ildikó azt kifogásolta, hogy a miniszterelnök Szemerkényi Réka washingtoni nagykövet visszahívását úgy kommentálta: "nőügyekkel nem foglalkozom". Ezért arra szólította fel a miniszterelnököt, hogy kérjen bocsánatot minden magyar nőtől, akit megsértett ezzel a mondattal.
Úgy vélte: egyrészt bármelyik nővel szemben elfogadhatatlan az a stílus, amit a miniszterelnök megenged magának, másrészt pedig két ország diplomáciai kapcsolata nem nő- vagy férfiügy.
Veszélyben van-e az ország szuverenitása?
Politikai vita az Európai Unió tagállamai közötti munkabérkülönbségek csökkentésének érdekében.