Összeírást készít a kormány, hogy egy esetleges hadiállapot idején kik a nélkülözhetetlen dolgozók, a listákat pedig az egyes szakminisztériumoknak kell elkészítenie. A hírre reagálva Harangozó Tamás elmondta, hogy a törvényben meghatározottak szerint ezt így kell csinálni évtizedek óta. A jogszabály meghatározza, hogy kikre vonatkozik az úgynevezett „meghagyás”, tehát a törvény nevesíti azokat, akiket annak ellenére is a helyükön kell hagyni, hogy hadköteles korban vannak, mivel az ő munkájuk az állam alapvető működése szempontjából nélkülözhetetlen. Egy komoly országban ugyanakkor ezt a listát folyamatosan frissítik és naprakészen tartják.
Komoly bizalmatlansági kérdést vet fel, hogy az új védelmi felkészülésért miért a propagandaminiszterként ismert Rogán Antal a felelős. A kormány nem fűzött magyarázatot az összeírással kapcsolatos hírhez sem – miszerint ez egy törvény szerinti kötelezettsége a kormányzatnak – ezzel pedig fenntartja a háborús fenyegetettség érzését, amely jól illeszkedik a kormány háborús propagandájába. Aggályos az is, hogy nincsen semmilyen garancia arra, hogy az összeírás után elkészült listák nem kerülnek illetéktelenek kezébe.
A műsorban szó volt az embercsempészekkel kapcsolatos aktuális hírekről is. Harangozó Tamás a hírre reagálva emlékeztetett, hogy jogerősen elítélt bűnőzüket engednek ki ezres nagyságrendben, a börtönök túlzsúfoltságára hivatkozva. „Tényleg a szabálysértési elzárásos embereknek kell ott bent lennie, és nem egy kőkemény embercsempésznek?” – tette fel a kérdést az MSZP frakcióvezető-helyettese.
A kérdés ráadásul nemzetközi feszültségeket is generálhat. „Magyarország alapvető érdeke lenne, hogy Románia schengeni csatlakozása megtörténjen, ennek idén január elsején meg kellett volna történnie. Az osztrákok azért vétózták meg – többek között – Bulgária és Románia schengeni csatlakozását – magyarul, hogy Erdély felé is teljes átjárásunk és normál határmentes átkelésünk legyen –, mert Magyarország felől tízezrével jutnak be Ausztriába az illegális bevándorlók” – érvelt Harangozó Tamás.
Az embercsempészek kiengedése nem jó üzenet azon rendőr számára, aki az életét és a testi épségét veszélyeztetve elfogja a csempészeket, továbbá a bíró és az ügyész számára sem, akik az eljárásban részt vesznek, a bűnöst elítélik, majd a kormány mégis kiengedi őket.
„Ezt a reintegrációs őrizetet úgy kell elképzelni, hogy kinyitják a börtönajtót és azt mondják, hogy parancsoljon, ott lehet kimenni” – összegzett az MSZP frakcióvezető-helyettese.