Tóbiás József úgy vélekedett, hogy a menekültkérdést csak az emberi méltóság, a szabadság és jogállamiság elvei mentén lehet kezelni, és az MSZP is ezen értékekért küzd. "Ha minden évben eljövünk ide, akkor ennek a helynek a szelleme politikai és erkölcsi iránytű lehet számunkra" - fogalmazott Tóbiás, kiemelve, hogy a sikeres politika a megegyezésre, a konszenzusra apellál, mert a kurucos szembeszegülés csak a bezárkózás, a feudizmus és a múlt felé visz.
Gőgös Zoltán, az MSZP elnökhelyettese óriási tettnek nevezte, hogy Horn Gyula külügyminiszterként osztrák kollégájával, Alois Mockkal 1989. június 27-én közösen jelképesen átvágta a vasfüggönyt.
Gaál István nyugalmazott határőr a vasfüggönyre emlékezve elmondta, hogy a határzár alapjait 70 éve tették le, 1971-re fejeződött be az elektromos rendszer kiépítése. 1989. február 28-án határozott arról a Magyar Szocialista Munkáspárt, hogy 1991. január 1-ig az elektromos rendszert és a határsávi korlátozásokat megszüntetik. Emlékeztetett arra is, hogy Németh Miklós miniszterelnök és Horn Gyula külügyminiszter első lépésként 1989 áprilisában Rajkán, majd Hegyeshalomnál kezdték meg a határzár oszlopait elbontani
A Horn Gyula-emléktúrát az MSZP soproni szervezete hagyományteremtő szándékkal rendezte meg a vasfüggöny átvágásának egykori helyszínén, ahol egy emlékoszlop áll.