"Míg Montenegró a 35-ből már két csatlakozási fejezetet ideiglenesen lezárt a tagállamokkal folytatott tárgyalásokon, addig a mélyen megosztott Boszniának a csatlakozást övező politikai és társadalmi konszenzus nélkül egyelőre esélye sincs arra, hogy egyről kettőre lépjen. Macedónia Volt Jugoszláv Köztársaság tagjelöltként pedig már nyolc éve várakozik a tárgyalások megkezdésére" - fejtette ki Göncz Kinga írásos hozzászólásában.
"Fontosnak tartom, hogy az Európai Unió továbbra is támogassa a nyugat-balkáni országokat a csatlakozásra való felkészülésben. Ennek egyik jó példája, hogy Horvátország átadta Montenegrónak a teljes tárgyalási dokumentációját. Boszniában aktív európai közvetítésre van szükség ahhoz, hogy az országot alkotó entitások megállapodjanak a diszkriminatív alkotmány módosításáról, elhárítva ezzel a legnagyobb akadályt a csatlakozási folyamat útjából. A jelenlegi görög EU-elnökség nagy vívmánya lenne, ha sikerülne megállapodásra jutni a névvitáról Macedónia Volt Jugoszláv Köztársasággal" - hangsúlyozta a szocialista EP-képviselő.
Göncz Kinga kifejtette: "Mindhárom országban aggodalomra ad okot a sajtószabadság helyzete. Macedónia Volt Jugoszláv Köztársaságban a sajtó- és véleménynyilvánítási szabadságot súlyosan csorbító törvényeket fogadtak el tavaly év végén. Bár az óta a parlament módosított néhány kifogásolt rendelkezést, a jogszabályok továbbra sem felelnek meg teljesen a nemzetközi elvárásoknak. Ugyancsak elfogadhatatlan, hogy a csatlakozási tárgyalásokat folytató Montenegróban nem ritka az újságírók megfélemlítése, fizikai bántalmazása, az elkövetők felelősségre vonása pedig elmarad. Kérem a Bizottságot és a tagállamokat, hogy határozottan lépjenek fel a sajtószabadság védelmében, és adják az érintett országok tudomására, hogy az alapjogok maradéktalan biztosítása nem csak a csatlakozásnak, de a tárgyalások elkezdésének és folytatásának is a feltétele".