A jelenlegi hatalom több adónem esetében a valorizáció eszközét hívja segítségül. Januártól kezdve az üzemanyagoktól a dohánytermékekig és a cégautóadókig automatikus adóemeléseket vezetnek be. Ez arra utal, hogy a Fidesz újabb, jelentős inflációval számol. Az adóterhek növelése pedig nyomást gyakorolhat a vállalatokra, akik így kénytelenek árat emelni, ezáltal az államkassza nagyobb bevételhez jut. Az emelkedő árakból tehát a kormány profitál, miközben mindenki más veszít.
A családok és fuvarozók a benzinkutaknál, a vásárlók a boltokban mind többet fizetnek, míg a haszon a kormány és a kormányhoz közel állók zsebébe áramlik.
Az inflációhoz igazított emelést nem az adókra kellene kiterjeszteni, hanem a támogatásokra és a nyugdíjakra. A 28.500 forintos nyugdíjminimum és a 24.250 forintos árvaellátás összege méltatlanul alacsony sokkal inkább ezeket kellene inflációállóvá tenni! Jó példa a kormányzati támogatások elértéktelenedésére, hogy 1999-ben még a bruttó átlagbér negyedét tette ki a családi pótlék, ma ez mindössze 2 százalék, a kormány elhibázott politikájának következtében. Ha a családi pótlék követné az inflációt, ma gyermekenként több mint 150 ezer forintot kellene megkapnia a szülőknek.
A számok világosan mutatják, hogy a 2025-ös adóévben csak a Fidesz és a kormányközeli oligarchák járhatnak jól.
Vajda Zoltán,
a Költségvetési Bizottság elnöke,
az MSZP országgyűlési képviselőcsoportjának tagja