mszp.hu | Külföld | Biztonságpolitika
2024. augusztus 12. 14:32

A terrortámadások miatt a jövőben magasabb biztonsági készültségre kell számítani Európa-szerte

A terrortámadások miatt a jövőben magasabb biztonsági készültségre kell számítani Európa-szerte
A jövőben számítani kell arra, hogy Európában is magasabb lesz a terrorkészültség, hiszen várhatóan intenzívebb időszak következik az ilyen cselekmények tekintetében. Budapest azonban kisebb szerepet kap a nemzetközi médiában, mint más európai nagyvárosok, így hazánk fővárosa nem elsődleges célpontja a merénylőknek. Molnár Zsolt, az MSZP pártigazgatója, országgyűlési képviselő a HírTV Komment című műsorában beszélt az európai terrorveszélyről, a Fővárosi Közgyűlésről, valamint a Balatont érintő legfontosabb javaslatairól is.

A műsor első témája az Európát érintő terrorfenyegetettség volt, ennek oka, hogy a múlt héten Taylor Swift bécsi koncertjeit terrorveszély miatt lemondták, a merénylet kitervelőit elfogta az osztrák rendőrség. Molnár Zsolt úgy vélekedett, valószínűleg nem ez az utolsó rendezvény, melyet lefújnak ilyen ok miatt, a szervezők pedig helyesen döntöttek, az ismert információk alapján ez volt a legjobb megoldás. A témát azonban nem szabad az indokoltnál jobban felkapni, 2015 óta ez a fajta fenyegetettség jelen van már Európában is, arra pedig számítani kell, hogy lesznek intenzívebb és kevésbé intenzívebb időszakai is a terrorizmusnak. A Közel-Keleti helyzet fokozódása miatt a közeljövőben intenzívebb időszakra lehet számítani, tette hozzá a szocialista politikus.

Az MSZP pártigazgatója leszögezte, a terrorizmus európai erősödésének a bevándorlás csak az egyik oka, merényletek már 2015 előtt is történtek. Szerinte nem reális, hogy a terrorizmus a közeljövőben egyszerűen ne létezzen, azonban fontos, hogyan élünk együtt ezzel, rettegéssel, vagy tudatosan átgondolva a fennálló veszélyek mértékét. Hozzátette, Magyarországon is történnek olyan bűncselekmények, melyek „súrolják” a terrorcselekmény határát. Azonban, ha hazánk terrorfenyegetettségéről kell beszélni, akkor kiemelendő, hogy a nemzetközi média figyelmének középpontjában Budapest sokkal kevésbé van jelen, mint Bécs vagy Berlin.

Az internet világában már tetten érhető a terrorcselekmények előkészítése is, ezekre azonban utólag szokott fény derülni. Bizonyos emberek pedig önmaguktól is radikalizálódnak, nem feltétlen terrorszervezet gyakorol rájuk nyomást, hazánkban nagyon hamar a hatóságok látókörébe kerülnek az egyre szélsőségesebb nézeteket valló személyek. A magányos elkövetők akcióit nehéz időben megakadályozni, fontos megjegyezni, hogy őket egyáltalán nem érdekli tettük büntetőjogi következménye.

Molnár Zsolt szerint az amerikai elnökválasztásokkal összefüggésbe hozni a Taylor Swift-koncert elleni merényletet inkább csak összeesküvéselmélet lehet, valós realitása kevésbé van. Fontos azonban, hogy hazánk esetében az ilyen típusú kockázatokat csökkenti, hogy Magyarország sosem volt gyarmattartó hatalom. Emellett a magyar rendészeti szervek jól végzik dolgukat, és a bevándorlóknak sem elsődleges célállomása Magyarország. A szocialista politikus hozzátette, a nagy nyilvánosság előtt zajló eseményeknél számolni kell a terrorcselekményekkel, így a jövőben számítani kell arra, hogy sokkal magasabb biztonsági készültség lesz jelen az ilyen rendezvényeken.

A műsorban szóba került a Fővárosi Közgyűlés új összetétele is, az MSZP képviselője elmondta, mindig Budapest működőképességét kell figyelembe venni. Hozzátette, hogy nem csak a közgyűlés összetétele, hanem a költségvetés és az állami elvonások is erősen befolyásolják a város működését. Karácsony Gergely így nincs könnyű helyzetben, azonban, ha mindenki a főváros érdekeit tartja szem előtt, akkor jól fognak járni a budapestiek.

Molnár Zsolt elmondta, Magyar Péter és a Tisza Párt destruktívan áll a Fővárosi Közgyűlés ügyeihez. Jelenleg az ellenzék ellenzékévé látszik válni a Tisza Párt, ez pedig egyáltalán nem jó irány a város és a benne élők szempontjából. A Tisza Párt tehát nem szabhat olyan feltételeket, melyekben azt kérik, a jelenlegi tisztviselők jelentős részét menesszék, ehelyett sokkal inkább az együttműködés útjára kellene lépnie Magyar Péter pártjának is. Az Európai Parlament pedig a Tisza Párt nélkül is tud működni, a Fővárosi Közgyűlés azonban nem, így Magyar szervezetének is dönteni kell bizonyos kérdésekben, nem lehet a végsőkig függetlennek és együttműködés-ellenesnek lenni.

A műsor utolsó témája Molnár Zsolt kezdeményezése volt, mellyel egy parlamenti bizottság, a Balaton bizottság létrehozását kezdeményezte, hogy a nemzeti kincsünket érintő legfontosabb kérdéseket meg lehessen vitatni. Ez a bizottság két ciklusra jönne létre és a tavaszi ülésszak végére komplex javaslatokat kellene készítenie. Az MSZP pártigazgatója emellett azt is kezdeményezte, hogy a Balaton Fejlesztési Tanács jelenlegi egypólusú összetétele változzon meg, és ellenzéki képviselőknek is jusson hely a testületben. Korábban a balatoni főpolgármester és saját önkormányzat létrehozását is javasolta Molnár Zsolt, elmondta, vegyes a fogadtatás a balatoni polgármesterek részéről, azonban szükség van egy olyan testületre, mely valóban a tó jövőjét és a helyiek érdekeit tartja szem előtt. Ebben a kérdésben nem lenne szerepe a pártpolitikának, csak a tó, az ott élők és a jövő nemzedékeinek érdeke számítana. Molnár Zsolt szerint a balatoni vendéglátósoknak is segítséget kellene nyújtani, hogy mind a négy évszakban tudjanak működni vállalkozásaik, így nem a nyáron hat hét alatt kellene megkeresniük az egész éves betevőjüket.

Kapcsolódó párttagok