Augusztus 2-át az 1972-es Roma Világkongresszus jelölte ki a holokauszt során életüket vesztett romák nemzetközi emléknapjának, azóta ezt a napot a Roma Holokauszt Nemzetközi Emléknapjaként tartják számon, mivel 1944-ben ezen a napon mintegy 3000 főt öltek meg a koncentrációs táborokban.
A tanúvallomások, valamint a túlélők elbeszélései alapján a romákat elsősorban Auschwitz-Birkenauba, Buchenwaldba, Ravensbrückbe, vagy kisebb táborokba hurcolták.
A közvélemény előtt kevésbé ismertek a roma holocaust szörnyű eseményei, amelynek során – a zsidósághoz hasonlóan – a cigányságellen is embertelen megaláztatást és méltánytalanságokat követtek el. A roma holokauszt során többszázezer ártatlan roma veszítette életét.
Teleki László beszédében a 80 évvel ezelőtti, 1944-es Aushwitz-Birkenau 2/E cigány táborban történt eseményekre emlékeztetett. Ezen a napon emlékezni kell azon roma honfitársainkra, nőkre, férfiakra és gyermekekre, akiknek terveik voltak az életben, de a haláltábor megfosztotta őket a jövőjüktől.
„Emlékezünk és gyászoljuk azt a 371 roma gyermeket, akik már a haláltáborban születtek,és ott hunytak el.Őket hívjuk a 371 csillagnak, akiknek esélyt sem adtak a gyilkosok ahhoz, hogy szabadok lehessenek, hogy felnőjenek” – fogalmazott a meggyilkolt gyermekre emlékezve az MSZP nemzetiségi tagozatának elnöke.
A náci német ideológiát kiszolgálókat felsősség terheli „a több mint háromezer roma testvérünk tömeges meggyilkolásáért” – fogalmazott Teleki László.
Nagykanizsa Megyei Jogú Város Roma Nemzetiségi Önkormányzatának elnöke emlékeztetett, hogy a cigányság semmilyen kárpótlást nem kapott az elszenvedett sérelmek miatt, így közösen kell kérni a Német Szövetségi Kormányt, hogy nyújtson kollektív kárpótlást a magyarországi romáknak.
80 évvel az embertelen bűnök után tanulni kell a múltból, nem szabad teret engedni a fajgyűlölet semmilyen formájának, továbbá tenni kell a kirekesztés ellen. A különböző nemzeti és nemzetközi szervezeteknek pedigzéró toleranciát kell hirdetniük a kirekesztés és a fajgyűlölet minden formája ellen.