A döntéssel megszavazott tárgyalási mandátum alapján, az EP rövidesen tárgyalásokat kezd a – társ-jogalkotó – Tanáccsal, hogy az új szabályozást már a jövő évi európai választások során is alkalmazni lehessen.
Dr. Gurmai Zita, az alkotmányügyi bizottság alelnöke a szavazást követően elmondta: „Az európai politikai pártok megerősítése a részvételen alapuló kormányzást és végső soron az uniós intézményrendszer demokratikus működésének megerősítését szolgálja. Rendkívül fontos, hogy az unióban a demokratikus európai politikai pártoknak egységes jogállásuk legyen, ami uniós jogon alapul. Az európai szintű pártoknak, valamint a szakpolitikai kutatásokat végző alapítványaiknak kulcsszerepük van az országhatárokon átívelő, valóban európai viták ösztönzésében” – hangsúlyozta az EP-képviselő, hozzátéve, hogy mindez nagyban hozzájárul az európai intézmények és a polgárok közötti közvetlen kapcsolat megerősítéséhez.
Dr. Gurmai Zita hangsúlyozta: az egységes jogállást biztosító európai uniós alapszabállyal az európai pártok nemcsak láthatóbbakká és hatékonyabbakká válnának, de működésük is átláthatóbb lenne. A tervezett reform a finanszírozás összegét nem érinti, hiszen azt minden évben – a költségvetési tárgyalások során – az EP költségvetéséből állapítják meg. Az uniós forrásokat a pártok továbbra sem használhatnák nemzeti jelöltek és kampányok finanszírozására. Ez alól csak az uniós témájú népszavazások jelentenek kivételt. A szabályozás kiterjedne a magánszemélyektől és más szervezetektől származó adományok fogadására is: a tervezet szerint, a pártoknak minden, ezer eurót meghaladó támogatást nyilvánosságra kell hozniuk.
Átláthatóbb működést az európai pártoknak!
Átláthatóbb működést és egységes jogállást szeretne biztosítani az Európai Parlament az európai szintű pártok és pártalapítványok számára – hangzott el az EP alkotmányügyi bizottságának hétfői ülésén, ahol a képviselők jelentést fogadtak el az európai pártok alapszabályáról.