2013 óta nem látott árvíz fenyegeti hazánkat, a főváros közelében a part környékén különösen nagy a készültség. A tervezett óbudai védmű nyomvonala már korábban is heves vitákat váltott ki, azonban most az árvízi védekezés kapcsán ismét napirendre került a római-parti gát kérdésének az ügye.
Veres Gábor a hírre reagálva elmondta, hogy az árvíz kérdéskörével kapcsolatosan nincs helye a pártpolitikának. Az emberi életeket és az emberek vagyonát kell most megóvni.
Szomorú, hogy a Fidesz, valamint a kormánypárti média már előre felelőst keres, miközben hallgat arról, hogy a jelenlegi hatalom az elmúlt 14 évben mennyi beruházást elmulasztott, amelyek ha megvalósultak volna, akkor most enyhítenék az esetleges károkat. Veres Gábor szerint ilyenkor nem szabad a politikai oldalaknak egymást hibáztatni, hanem össze kell fogni a védekezés érdekében. Az MSZP politikusai is ezt tették, hiszen az ország különböző pontjain segítették a helyiek, a katonák, a tűzoltók és az önkéntesek munkáját a védekezésben.
Az fővárosi árvízi védmű projektjének leállítása pedig feltételezhetően azért történhetett, mert egy másik tervet szerettek volna megvalósítani. Felmerül a kérdés azonban, hogy amennyiben nem egy fővárosi szakaszon, hanem olyan helyen történik majd káresemény, amely esetében a kormányt terheli a felelősség, akkor milyen álláspontot fog a Fidesz képviselni?
A kormánynak abban van felelőssége, hogy – ha már előzetesen védvonalakat nem is épített – ahol valódi veszély fenyeget, ott értesítse a lakosságot, akik ebben érintettek lehetnek, hogy emberi élet ne legyen veszélyben.
Az MSZP politikusa emlékeztetett, hogy a főpolgármesternek nincs mérlegelési lehetősége abban, hogy épüljenek-e védvonalak a fővárosban. Azonban ennek a megvalósulásához a kormányzatnak is együtt kell működnie a fővárossal, hiszen Budapestet az elmúlt időszakban kizsigerelték.
A műsorban szó volt arról is, miszerint Németországban hétfőtől minden határszakaszon visszaállították a határellenőrzést, amelyet az illegális migráció visszaszorítása érdekében léptek meg. Eközben Olaf Scholz német kancellár kenyai bevándorlókkal oldaná meg a munkaerőhiányt.
Az MSZP médiapolitikusa szerint a bevándorlókra, menekültekre, migránsokra olyan stigmát tettek, ami miatt hazánkban ennek rossz megítélése van. Németországban azonban több millió török vendégmunkás él, emellett pedig a német válogatott egyes tagjairól sem kérdőjelezik meg a hovatartozásukat. Németországnak pedig megvan az uniós jogalapja arra, hogy ideiglenesen visszaállítsák a határellenőrzést.