Orbán Viktor kormányfő egyik tavaly májusi nyilatkozatában pednítette meg először, hogy megszüntetnék az evát. Ezt hosszú csen követte, majd az évadnyitó hajdúszoboszlói Fidesz-KDNP frakcióülésen idén szeptember elején úgy határoztak: "az evának maradnia kell". Ugyanerről tájékoztatta Orbán Viktor és Matolcsy György nemzetgazdasági miniszter a Fidesz frakciótagjait akkor is, amikor a jövő évi költségvetést ismertette szeptember utolsó hetében. Ezzel szemben Koszorús László fideszes országgyűlési képviselő október 26-án módosító indítványt nyújtott be a parlamentnek, amely megszüntetné az evát.
Egy másik indítvány szerint viszont a jelenlegi 30 százalékos kulcsa 35 százalékra emelkedne a magasabb, 27 százalékos áfakulcs miatt. Ugyanezzel az indokkal egy harmadik javaslat a bevételi határ emelné 25 millióról 30 millióra. Lázár János szerda reggel egy rádióinterjúban úgy nyilatkozott: meg kell tartani az evát, s emlékeztetett a hajdúszoboszlói döntésre. Hozzátette: az adónem sorsáról a kormánynak és a képviselőcsoport tagjainak kell egyezségre jutniuk. A parlament költségvetési és számvevőszéki bizottsága ugyanaznap úgy döntött: nem támogatja Koszorús javaslatát, miközben Balog Ádám, a Nemzetgazdasági Minisztérium adóügyi államtitkára egyetértett azzal.
Szerint az eva megszüntetése mellett szól, hogy az evás vállalkozások költséghányada ismeretlen. A bizottság viszont azt a kezdeményezést támogatta, amely szerint emeljék 35 százalékra az eva kulcsát. Koszorús László csütörtökön megjelent nyilatkozata szerint a pénteki frakcióülésen dől el az egyszerűsített vállalkozói adó sorsa. Giró-Szász András kormányszóvivő pedig ezt mondta tegnap: a kabinet Matolcsy György nemzetgazdasági miniszter javaslatára, az adóegyszerűsítést szem előtt tartva döntött úgy, hogy támogatja az eva megszüntetését a jövő év elejétől, de hozzátette, a döntés azonban a parlament kezében van.
Az egyszerűsített vállalkozói adó hatálya alá mintegy 100 ezer vállalkozás tartozik, s a jövő évi költségvetésbe 179 milliárd forint eva-bevételt terveztek. Amennyiben megszűnik ez az adónem, akkor egyelőre nem látszik, miből tudják pótolni ezt az összeget, hiszen egyáltalán nem biztos, hogy számos vállalkozás az eva megszűntével nem húzza le a rolót. Mint ahogy az sem, hogy a 10 százalékos társasági adó mellett változatlan marad a költségvetés bevétele. Ha abból indulunk ki, hogy mondjuk 127 ezer forint egy vállalkozás bruttó bevétele (100 ezer nettó + 27 ezer áfa), akkor 30 százalékos eva-kulcs mellett jövőre 38 100 forint adót fizet be, 35 százalékos esetén 44 450 forintot.
Ha ugyanez a cég a társasági adó hatálya alá tartozik, akkor 27 ezer áfát és 10 ezer társasági adót fizet be, vagyis 37 ezer forintot. Feltéve, hogy semmi költséget nem számol el, ami a gyakorlatban lehetetlen. A példa tehát jól bizonyítja, hogy a költségvetés rosszabbul jár, ha megszűnik az eva. A vállalkozások szintjén pedig a döntő szempont, hogy mekkora költséget tudnak elszámolni (még nullánál sem járnak rosszabbul), de ennél is fontosabb, mennyivel kell többet fizetniük a könyvelőjüknek, ha eva helyett társasági adósok lesznek.
Füsi Piroska / Népszava
Az eredeti cikk az alábbi linken olvasható:
http://www.nepszava.hu/articles/article.php?id=487766
Népszava
2011. november 04. 08:45
Az egyszerűsített vállalkozási adó tervbe vett eltörlése öngól
Marad, nem marad, ha marad, nő a kulcsa, vagy az felső bevételi plafon emelkedik - ma a Fidesz-frakcióban eldőlhet, hogy mi lesz az egyszerűsített vállalkozói adó, az eva vége. Az elmúlt hetekben valóságos belháború robbant ki a Fideszen belül az ügyben. A legújabb fejlemény: a tegnapi kormányülésen úgy döntöttek, szűnjön meg az egyszerűsített vállalkozói adó jövőre.