„Az Európai Unió és az Amerikai Egyesült Államok között létrejövő Transzatlanti Szabadkereskedelmi Övezet az Európai Unió számára egy több mint 30 éves álmot válthat valóra” – fogalmazott a képviselő a hamarosan meginduló tárgyalások előtt az EP kialakítandó álláspontjáról szóló vitában. A szabadkereskedelmi megállapodás Európa számára ugyanis új piacokat nyithat meg, növelheti a külföldi közvetlen befektetetések mértékét, és ennek nyomán számos értékteremtő munkahelyet hozhat létre, növelve Európa versenyképességét a világpiacon. Európa exportját akár 28%-kal, illetve az USA export mutatóját 37%-kal is javíthatja a két ország GDP-jének folyamatos növekedése mellett, amely akár elérheti az évenkénti 0,5%-ot is. Magyarországnak sem semleges a tárgyalások kimenetele, mivel a becslések szerint a Szabadkereskedelmi Övezet hatására a német export 0,25%-os emelkedését várják, és ez a jelentős német függőséggel rendelkező magyar gazdaságra is kedvezően hatna, elsősorban a feldolgozóipar területén.
A képviselő szerint különösen kedvező hatással lenne a megállapodás az üzemanyagok és vegyi anyagok terén, hiszen a vegyipar és energiaágazat piacfejlesztésének köszönhetően olcsóbb energiához juthatnának az európai polgárok. „Keresni azt, ami összeköt és megérteni azt, ami elválaszt, ez lehet a siker kulcsa a tárgyalások során” – érvelt Herczog, aki szerint a tárgyalások során Európának kell élen járnia a keretek kialakításában, hiszen ez a megállapodás más térségek számára is mintát jelenthet a jövőben.
Az EU-USA megállapodás mindkét térség gazdaságát fellendítheti
„A nehéz gazdasági körülményekre tekintettel igen sürgető a szabadkereskedelmi egyezmény létrehozása, mivel ez a megállapodás a kulcsa a gazdasági növekedés beindításnak mind az Európai Unióban mind pedig az Egyesült Államokban” – állítja Herczog Edit az EP plenáris ülésén írásban benyújtott hozzászólásában.