A büdzsé szétesése sok okra visszavezethető, hiszen a kiadási, és a bevételi oldalon is sok probléma adódott. Kiadási oldalon az egyik legnagyobb teher a drámai mértékű kamatkiadás, amely pedig a kockázati felárra, arra az extrakamatra vezethető vissza, amelyet a befektetők elvárnak hazánk kiszámíthatatlan megítélése miatt.
Bevételi oldalon pedig az ÁFA-bevétel nominális, összegszerű csökkenése okozza a legnagyobb bajt, amely szintén ezermilliárdos nagyságrendű tétel és a fogyasztáscsökkenésre vezethető vissza. Kijelenthető, hogy az idei költségvetés megbukott, hiszen jelentős áttervezésre lesz szükség.
A múlt héten ezért levélben fordultam Varga Mihály pénzügyminiszterhez, hogy tájékoztassa a Költségvetési Bizottságot arról, mi a terve a kormánynak az idei és az ismételten elhamarkodottan tervezendő jövő évi költségvetéssel. A pénzügyminiszter udvarias válaszában elhárította a kérést, így várhatóan legkorábban az őszi, miniszteri meghallgatásán kerülhet sor arra, hogy személyesen is beszámoljon minderről a bizottság tagjainak.
Az MSZP szerint a kormánynak tájékoztatnia kellene az Országgyűlés Költségvetési Bizottságát és a közvéleményt a költségvetés tervezett módosításáról, valamint a tervezett jövő évi költségvetésről is, hiszen az Országgyűlés egyik alapvető közjogi funkciója a végrehajtó hatalom feletti ellenőrző szerep betöltése, tehát nem a kormánynak van parlamentje, hanem a parlamentnek van kormánya.
Vajda Zoltán országgyűlési képviselő, a Költségvetési Bizottság MSZP-s elnöke