Az éves nyugdíjas infláció év végére 19 százalék környékére várható. „Az MSZP azt mondja, hogy legalább 4 százalékos kiegészítő nyugdíjemelésre volna szükség” – fogalmazott Korózs Lajos. Világosan látszik, hogy a kormány azt a technikát alkalmazza, hogy előző év közepén elfogadja a következő évi költségvetését, és rögzíti a várható infláció mértékét, miközben pontosan lehet látni előre, hogy a tervezett inflációs ráta nem lesz tartható, hiszen messze a tervezett felett van az infláció mértéke, ráadásul a nyugdíjas fogyasztói árkosár alapján még magasabb, mint az átlagos, a lakosság egészére vetített adat. Azonban a bizonytalansági tényezőkből az is következik, hogy ha a tervezett mértéknél magasabb az infláció akkor „azt a kormány benyeli” – érvelt az MSZP alelnöke.
Így jártak a tavalyi évben is a nyugdíjasok, amikor 1,2 százalékos emelés maradt el, ami több ezer forintos különbség és ennek a gyakorlatnak az évről-érve való ismétlődése esetén végül jelentős, érdemi különbség lesz kimutatható. „A nyugdíjasok tendenciózusan hiteleznek a kormánynak úgy, hogy nem fizet a kormány utána kamatot” – mondta Korózs Lajos. Azt sem szabad elfelejteni, hogy a nyugdíjasok kétharmada ma az átlagnyugdíjat sem kapja meg.
Az MSZP alelnöke az inflációs adatokkal kapcsolatosan emlékeztetett, hogy a jegybankelnök legutóbbi kritikus hangvételű beszédében elmondta, hogy a „kormány akkor lépett a gázra, amikor a fékre kellett volna.” A magyar állampolgárokat azonban nem a fiskális- és monetáris politika kérdéseinek részletei érdeklik, hanem az, hogy meg tud-e élni abból a pénzből, amit hónapról-hónapra kap.
A társadalmi szerződés lényege, hogy 40-45 éven át a jövedelmünk egy részéről lemondunk, adód és járulékot fizetünk azért, hogy ha „nyugdíjasok leszünk, akkor a jövedelembiztonságunkat a kormány garantálja” – érvelt az MSZP politikusa.
Az inflációkövető nyugdíjemelési technika pedig egy csőd, az „évszázad átverése”, hiszen a kormánynak meg kellene őriznie a nyugdíjak vásárlóértékét, azonban ez évek óta nem történik meg. Ezzel a technikával azt is garantálja a kormány, hogy a nyugdíjak le fognak maradni a bérektől.
A műsor végén szó volt arról is, hogy egyre több idős szorul rá arra, hogy eltartási szerződést kössön a megélhetési nehézségek és a kiszolgáltatott helyzet miatt. Korózs Lajos elmondta, hogy ennek a bekövetkezését előre lehetett látni, ráadásul a szociológiai értelemben vett, úgynevezett „szendvicsgeneráció” is különösen nehéz helyzetben van, hiszen egyszerre kell gondoskodnia az idős szüleiről és a gyermekeiről is.
„Ráadásul borzasztó keveset keresnek a magyarok, nagyon rosszul fizetett munkát végeznek, nagyon rossz az egészségi állapotuk és sajnos még korán meg is halnak” – összegzett az MSZP alelnöke.