Az MSZP szerint elfogadhatatlan a kormány döntése, hiszen a fiataloknál a gyermekvállalás időpontjának a kitolódása elsősorban egzisztenciális okokra vezethető vissza. A fiatalok a húszas éveikben sok esetben alapvető megélhetési gondokkal küzdenek, a továbbtanulás nehézségei, a „szülői fészektől” való elszakadás, a munkavállalással kapcsolatos problémák, valamint a felgyorsult és változó világ okozta bizonytalanság sokkal nagyobb terhet ró a fiatal felnőttekre, mint amit évtizedekkel ezelőtti kortársaiknak el kellett hordozni.
A társadalom szempontjából valóban fontos volna, hogy lehetőség szerint minél előbb vállaljanak gyereket a fiatalok, ennek ösztönzése is üdvözlendő lenne, ugyanakkor a kormány a 30 év feletti kismamák „büntetésével”, a nekik járó támogatás megvonásával próbálná elérni a kívánt célt. Ez azonban alapvetően hibás hozzáállás, hiszen így a harmincas éveikben járó, a családalapítás tényleges szándékával rendelkező párokat bünteti a kormány és nem segíti elő, hogy az esetlegesen kívánt második, harmadik, negyedik gyermek megérkezhessen a családba.
A városi csok megszüntetése szintén indokolatlan kormányzati büntetés, hiszen azok a házaspárok, akik városokban élnek nem feltétlenül vannak jobb egzisztenciális, anyagi helyzetben, mint a falun élő párok.
A súlyos megélhetési válságban eleve nehéz helyzetben vannak a fiatal házasok, a kormány ráadásul gyakorlatilag kivezeti a gyermekvállalást ösztönző családtámogatási rendszer bizonyos elemeit, hiszen a babaváró hitelt a kormány szándéka szerint ténylegesen csak a 30 év alatti kismamák, a csokot pedig csak a falun élő házasok igényelhetik majd.
Az MSZP szerint a családtámogatási rendszer drasztikus szigorítása súlyosan hátráltatja majd a kívánt népesedéspolitikai célok elérését.
MSZP