Simon Gábor leköszönő választmányi elnököt választotta az MSZP elnökhelyettesévé a párt szombati tisztújító kongresszusa. Az országos választmányt a következő két évben Botka László szegedi polgármester vezetheti. Szanyi Tibor elnökségi tag maradt.
Simon Gábor szoros versenyben - 56:44 arányban - győzte le Szanyi Tibort. Simon Gábor 213, Szanyi Tibor 164 szavazatot kapott, Balogh András eddigi elnökhelyettes visszalépett a jelöltségtől.
A két alelnöki helyért hárman versenyeztek: Gúr Nándort, az MSZP borsodi elnökét 88 százalék támogatta, Horváth Csabát, a szocialisták fővárosi frakcióvezetőjét pedig a küldöttek 66 százalékának szavazatával választották meg. Herczog Edit európai parlamenti képviselő a voksok 38 százalékát kapta.
Az újonnan létrejövő etikai és fegyelmi ügyek tanácsát Steiner Pál, a központi pénzügyi ellenőrző bizottságot továbbra is Tukacs István irányítja. Bárándy Gergely eddigi elnökségi tag az országos etikai és egyeztető bizottság elnöke lett.
Botka László megválasztása után újságíróknak azt mondta: feladatuk a választók bizalmának visszanyerése, az elmúlt két évben ugyanis az MSZP bizonyította életképességét, túlélte a választási vereséget és a Gyurcsány-platform távozását.
Kiemelte, hogy a szombati kongresszus lezárta az MSZP megújítását, ezután "hiteles, demokratikus és vállalható" alternatívák felállításába kezdenek, mert a szocialista párt nélkül nem lehetséges a Fidesz-kormány leváltása.
Simon Gábor elnökhelyettes elmondta: új együttműködés jött létre a párton belül, céljuk egy olyan MSZP felépítése, amely 2014-ben leválthatja az Orbán-kormányt.
Gúr Nándor azt emelte ki, hogy a jövőben is azokért küzd majd, akik a "rendszer elszenvedői".
Horváth Csaba arról szólt, hogy az MSZP talpra állt, és most a választókkal kíván "közvetlen szövetséget" kötni.
Mesterházy Attila pártelnök közölte, hogy a kongresszus határozatot fogadott el, rögzítve, milyen elveket valló pártokkal és civil szervezetekkel akarnak és tudnak együttműködni. A szempontok között szerepel, hogy az MSZP szövetségesei demokratikus értékeket valljanak, semmiféle együttműködést nem folytathatnak szélsőséges erőkkel, céljuknak tekintsék az "Orbán-rendszer" leváltását, az új köztársaság és a szolidáris társadalom megteremtését.
Az MSZP kongresszusa Schmitt Pál plágiumügyére reagálva is elfogadott egy határozatot. A küldöttek úgy foglaltak állást, hogy morális válság alakult ki, miután a köztársasági elnökről "bebizonyosodott, hogy méltatlan tisztségének betöltésére". A párt kongresszusa ezért felszólítja Orbán Viktor miniszterelnököt, hogy az Országgyűlésben kezdeményezze a köztársasági elnök lemondatását.
Párbeszéd a nemzetért címen elfogadtak egy állásfoglalást is, amelyben a szocialista párt a szolidáris Magyarország és az új, negyedik köztársaság felépítésére tesz ajánlatot.
A kongresszus tíz elnökségi tag megválasztásával zárult. Közülük eddig is a testület tagja volt Szanyi Tibor, Harangozó Tamás frakcióvezető-helyettes, Korózs Lajos korábbi szociális államtitkár, Kunhalmi Ágnes és Teleki László volt romaügyi államtitkár.
Most került be az elnökségbe Tóth Bertalan, a szocialisták Baranya megyei elnökhelyettese, Varga László országgyűlési képviselő és Winkfein Csaba komárom-esztergomi alelnök, valamint Bangóné Borbély Ildikó, aki a püspökladányi időközi választáson az MSZP jelöltje volt és Demeter Márta, a zuglói szervezet elnökségi tagja.
Mesterházy Attila, pártelnök
Simon Gábor, elnökhelyettes
Gúr Nándor, alelnök
Horváth Csaba, alelnök
Bangóné Borbély Ildikó, elnökségi tag
Demeter Márta, elnökségi tag
Harangozó Tamás, elnökségi tag
Korózs Lajos, elnökségi tag
Kunhalmi Ágnes, elnökségi tag
Szanyi Tibor, elnökségi tag
Teleki László, elnökségi tag
Tóth Bertalan, elnökségi tag
Varga László, elnökségi tag
Winkfein Csaba, elnökségi tag
Botka László, az Országos Választmányi elnöke
Steiner Pál, Etikai és Fegyelmi Ügyek Tanácsa
Tukacs István, Központi Pénzügyi Ellenörző Bizottság
Bárándy Gergely, Országos Etikai és Egyeztető Bizottság