mszp.hu | Külföld
2024. december 03. 13:32

Az RMDSZ figyelemre méltó eredményt ért el, a magyarság megóvása fontos feladatuk lesz

Az RMDSZ figyelemre méltó eredményt ért el, a magyarság megóvása fontos feladatuk lesz
Külpolitikai történések kerültek terítékre hétfő este a HírTV stúdiójában. A Komment című műsorban Molnár Zsolt vendégeskedett, aki véleményt mondott a romániai választásokról, Joe Biden saját fiának adott kegyelmi döntéséről, valamint az aktív eutanázia hazai és nemzetközi megítéléséről is. Az MSZP országgyűlési képviselője Kovács Balázs Norberttel, a VI. kerületi Fidesz elnökével, Ranschburg Zoltánnal, a Republikon Intézet vezető elemzőjével és Kiss Rajmunddal az MCC diplomáciai műhelyének vezetőjével vitatta meg az aktuális kérdéseket.

Elsőként gratulált és köszönetet mondott az RMDSZ-nek Molnár Zsolt, amely párt nagyszerű eredményt ért el a romániai választásokon. A szocialista politikus azzal folytatta, hogy szerinte a magyarság képviselete így biztosított keleti szomszédainknál, ráadásul magabiztos, figyelemre méltó hátországgal. Arról, hogy kimagaslóan magas volt-e a részvétel a voksolásokon, inkább csak romániai viszonylatban lehet beszélni, hiszen így is, a romániai választók közel fele nem ment el szavazni. Molnár Zsolt szerint a Romániában tapasztalható ultranacionalizmus nem kizárólag a magyarellenességről, hanem sokkal inkább a protest-hangulatról, az elitellenességről, valamint a romániai kormányzás körüli kétségekről szól. A választóknak tehát elege lett az eddigi „mainstream” kormányzásból és most változás következik, az RMDSZ-nek pedig komoly feladata lesz fékezni az ultranacionalista, a magyarságot is sújtó folyamatokat. Az államfő személye pedig további kérdéseket vet fel, hiszen egyik jelölt sem a kormánypárt támogatója.

Keleti szomszédainktól eltávolodva, egészen az óceán túlpartjáig utazva az Egyesült Államokbeli történésekről volt szó a műsorban, jelesül arról, hogy Joe Biden leköszönő elnök az elmúlt 10 évre visszamenően kegyelmet adott fiának, Hunter Bidennek. Molnár Zsolt szerint ez a döntés már kevésbé tekinthető egy demokrata elnök döntésének, mintsem egy idős édesapáénak, aki pár hét múlva levonul a színről. A szocialista politikus rámutatott, a kegyelemnél nagyobb aggályokat kelthetnek azon döntései az elnöknek, melyeket az Ukrajnának nyújtandó támogatásokról hozott már az elvesztett amerikai elnökválasztást követően. Leszögezte, nem gondolja, hogy ezek harmadik világháborúhoz vezetnének, azonban nem elegáns úgy meghozni ilyen döntéseket, hogy már csak pár hétig irányítja az Egyesült Államokat Biden elnök. Morális szempontból megközelítve tehát nehéz ítéletet mondani a kegyelmi döntésről, az azonban egyértelműbben megfogható, hogy milyen döntéseket hoz a világpolitika tekintetében az elvesztett elnökválasztást követően Biden.

A témánál maradva Molnár Zsolt emlékeztetett rá, Joe Biden négy évvel ezelőtt demokratikus módon lett megválasztva, az amerikai állampolgárok akarata szerint töltötte be eddig elnöki posztját, így a demokratikus oldal összeesküvését nem szabad sejtetni az eddigi munkássága mögött. A szocialista politikus az ügy kapcsán arra is rámutatott, egy már leváltott elnöknek milyen jogkörei vannak a hátralevő hivatali idejében, azok ugyanis nincsenek korlátozva. A kegyelmi ügy tehát aláhúzza a jelenlegi rendszer hiányosságait.

A műsor utolsó témája a külpolitikánál maradva Nagy-Britanniáról szólt, ugyanis a brit alsóház első olvasatban megszavazta az aktív eutanáziáról szóló javaslatot. Az MSZP képviselője szerint, ha lelkiismereti döntés született és nem pártpolitikai elhatározások domináltak, akkor örvendetes, ha sikerült frakciókon átívelően, a pártfegyelmet figyelmen kívül hagyva meghozni egy ilyen döntést. Személyes megítéléséről annyit mondott Molnár Zsolt, ő ezt nem tudná támogatni. Szerinte Magyarországon elegáns lenne népszavazást kiírni a kérdésben, hiszen fontos lenne, hogy erről komoly vita alakuljon ki a társadalomban. A közvéleménykutatások eredményeit ebben a témában szerinte nagyon óvatosan kell szemlélni, ugyanis egy rendkívül összetett és bonyolult kérdéskör a szabad életvégi döntéseké. Arra azonban rámutatott, több olyan kezdeményezés is van, melyet a társadalom többsége támogatna, mégis helyes, hogy ezek nincsenek törvénybe iktatva, ilyen a halálbüntetés és a kényszermunka kérdése is. Az tehát, hogy a társadalomnak van egyfajta igénye bizonyos kérdésekben, nem jelent egyet azzal, hogy a parlamentnek ezt automatikusan le kell képeznie.

Kapcsolódó párttagok