Külföld | uniós válságkezelés Európa Unió
2013. október 24. 12:39

Az uniós bizalmi válságot munkahelyekkel és növekedéssel szüntethetjük meg

"Az Európai Unió történelmének nem csak legsúlyosabb gazdasági, de a legmélyebb bizalmi válságát is éli. Ez egyrészt köszönhető a nacionalista politikát folytató tagállami kormányoknak, akik minden rosszért Brüsszelt teszik felelőssé, az uniós források felhasználásával elért részeredményeket pedig maguknak tulajdonítják. Másfelől komoly probléma, hogy a gazdasági-pénzügyi deficitek mellett az Unió nem képes kezelni a demokratikus, jogállamisági deficiteket. Ha ezeken nem változtatunk, a következő választásokon valós az esély arra, hogy a szélsőséges erők kerülhetnek többségbe Európában. Nekünk, demokrata politikusoknak bal- és jobboldalon egyaránt a legfőbb feladatunk, hogy ezt politikánkkal megakadályozzuk. Churchill demokráciára vonatkozó híres mondása alapján: "Senki nem állítja, hogy az Európai Unió tökéletes, vagy csalhatatlan. Éppenséggel úgy tudjuk, hogy az Európai Unió a legrosszabb formája a nemzetközi együttműködéseknek, leszámítva az összes többit, amellyel eddig próbálkozott az emberiség." - mondta Tabajdi Csaba, az Európai Parlamenti Képviselők Szövetségének alelnöke a nagy tekintélyű francia Sciences Po politikatudományi egyetem száz hallgatója előtt tartott előadásán.

"Ma Európában 25 millió csalódott polgár munkanélküli, ebből 14 millióan 15 és 29 év közötti fiatal. Sok fiatal kérdezi tőlem, hogy ha az Uniónak van 100 milliárd eurója kisegíteni a spanyol bankokat, akkor mennyi eurója van a fiatalok számára? Miért van csak 8 milliárd euró a fiatalkori munkanélküliség kezelésére? Megértem, hogy miért érzik úgy, hogy cserbenhagyták őket. Európának választ kell adni ezekre a kérdésekre, új munkahelyekre van szükségünk! Ezért kell harcolnunk, mert munkahelyek nélkül nincs vége a válságnak, munkahelyek nélkül nincs növekedés! Európa számára az egyetlen esély a megújulásra, a minőségi oktatás, a versenyképes tudás, a kutatás-fejlesztés és több munkahely teremtése. Európa polgárai, köztük a magyar emberek számára is ez az egyetlen esély a globális versenyben." - hangsúlyozta Tabajdi Csaba.
 
A szocialista EP-képviselő hozzátette: "Sokan úgy vélekednek, hogy a Lisszaboni Szerződés óta az Európai Parlament túlzott hatásköröket követel magának, jogtalanul szól bele a tagállamok belügyeibe. Erről nincs szó, arról viszont igen, hogy az együttdöntés folyamán küzdelem, rivalizálás, időnként hatásköri vita van az Európai Parlament, a Tanács, és az Európai Bizottság között. Az Európai Parlament döntéshozatala teljesen átlátható az Európai Tanáccsal és az Európai Bizottsággal szemben, ahol a döntések zárt ajtók mögött születnek. A 766 fős Európai Parlamentben még a 80 milliós Németország képviselői sem tudják egyedül rákényszeríteni akaratukat senkire, anélkül hogy kompromisszumot ne kötnének másokkal. Egyetlen politikai erő sem képes egyedül döntéseket hozni, állandó koalíciókötésre van szükség. Az uniós fékek és ellensúlyok rendszerét pedig a három uniós intézmény egyensúlya biztosítja."