Az önkormányzatiság felszámolásának víziója az ez év februárjában nyilvánosságra került „Hatékony helyi közigazgatás” című, kormányzati stratégiai háttéranyagnak látszó dokumentumban lépésről lépésre megfogalmazódott. A határozott kormányzati tagadás ellenére a T/10306 sz. törvényjavaslat benyújtásával nyilvánvaló, hogy a határozott cáfolat a „kormányzati pávatánc” ismételt megnyilvánulása volt. A törvényjavaslat az egyes önkormányzati feladatok segítésének hamis látszatával igyekszik palástolni az önkormányzatok gazdálkodásának önállóságát csorbító egyenes szándékot. A javaslat indokolása az eladósodás újratermelődésének megakadályozását, a korrupció megakadályozását hangoztatja érvként a kötelező ASP informatikai rendszer bevezetése szükségességének hamis látszatát keltve.
Valótlan a hivatkozás! Az önkormányzatok gazdálkodásáról a kormány több csatornán keresztül havi rendszerességgel kap részletes információt a jelenlegi szabályozás mellett is. Az egyre szaporodó kötelező adatszolgáltatások, a költségvetésről, annak végrehajtásáról szóló pénzügyi információk, a központosított bérszámfejtés, az adósságot keletkeztető kötelezettségvállalások kormányzati engedélyhez kötése, a kormányhivatalokon keresztül gyakorolt törvényességi felügyeleti rendszer most is biztosítja az önkormányzat gazdasági döntéseinek teljes ismeretét. Az új központi ASP rendszerben a kormány az önkormányzatok megkérdezése nélkül férhet hozzá bármilyen helyi adathoz!
Az önkormányzati korrupció megakadályozására hivatkozás azért is hamis, mivel az önkormányzás lényegéből eredő, az önkormányzás alanyai, a választópolgárok irányába fennálló felelősség, az önkormányzati működés, döntéshozatal mechanizmusa önmagában nagyobb átláthatóságot biztosít, mint a rendeleti költségvetési kormányzás. A javaslat által biztosított – immár a sarkalatosság követelményét mellőző – kormányzati rendeletalkotási felhatalmazás a gazdálkodás maradék önállóságának megszüntetésére, az önkormányzás kiüresítésére, a látszat önkormányzatiság megteremtésére ad ellenőrizetlen lehetőséget. Az ASP rendszeren keresztül ma ellenőrizhetnek, holnap beleszólhatnak a helyi döntésekbe, holnapután elvehetik a helyi közösség döntési jogát, miként láthattuk ezt például az iskolák államosítása esetén.
Februárban a „Hatékony helyi közigazgatás” című dokumentumban megjelenített, a kormányzat által hevesen tagadott lépések első elemének törvényjavaslatba foglalásával válik a szemünk előtt valósággá mindaz, amit 25 évig lehetetlennek tartottunk.
Követeljük a törvényjavaslat visszavonását!
Baloldali Önkormányzatok Közössége