Az előterjesztést keddi ülésén megvitatta az Oktatási, Ifjúsági és Sportbizottság, ahol meghallgatták az előterjesztő képviselőt, és magával vitt oktatási szakemberét, Pallás György volt iskolaigazgatót is. A bizottsági ülésen igen élénk, éles vita folyt.
Madarasi István az előterjesztésről elmondta, hogy a város a múltban is képes volt oktatási intézményei költségvetésének biztosítására a csökkenő normatíva mellett is. A fenntartás költségeit jelenleg a Debreceni Intézményműködtető Központ költségvetése biztosítja. Hangsúlyozta, hogy a saját fenntartás kifejezné a városhoz kötődő gazdasági vállalkozások érdekeit is, hiszen közvetlenül lehetne irányítani a munkaerő utánpótlás színvonalát. Kérte a bizottság tagjait, hogy ne pártállásuk, hanem szakmai lelkiismeretük alapján döntsenek az előterjesztés támogatásáról.
Pallás György kérdésekre válaszolva elmondta, hogy a város oktatási érdekeit csak saját fenntartással érvényesítheti igazán. Ez eltér a központi homogenizáló törekvésektől, hiszen az iskolaváros oktatási színvonala magasan az országos átlag felett van, célszerű lenne ezt megőrizni. Debrecenben nincsenek autó összeszerelési futószalagok, a fenntartás átvétele szakképző iskolákat is érinthetne. A szeptembertől bevezetésre kerülő szakképző tantervek lecsökkentik a közismereti és a természettudományi tárgyak óraszámait, de a helyi tantervekbe a város érdekei alapján bekerülhetnek hiányzó óraszám- és tananyagtartalmak. Így nem korlátozódna lényegében a gimnáziumokra az érettségi vizsga, a továbbtanulás széles lehetősége.
Mindketten hangsúlyozták, hogy az előterjesztés csak a szándéknyilatkozat megtételéről, annak kormányzathoz eljuttatásáról szól, tehát a szakmai kérdésekről, az átvételre kért általános és középiskolák konkrét listájáról nem kell most döntést hozni.
Ennek ellenére a hosszú vitában többnyire nem a város érdekei, hanem szűk szakmai és egyéni érdekek kaptak hangsúlyt. A Szakképzési Centrum főigazgatója, egy szakközépiskola biológia és kémia emelt szintű érettségijének hiányát emlegette, miközben nyilvánvalóan sértőnek érezhette, hogy többmilliárdos költségvetésű birodalmát esetleg szűkíthetik. Korábban a Dienes Szakközépiskola egyházi átadásához a város érdekei alapján nagyvonalúan hozzájárult. A bizottság elnöke pedig az Oktatási Kerekasztalt emlegette, amelynek javaslatai szerinte az oktatás minden lényeges gondját megoldják. Ezen érvek után a bizottság 3 igen, 4 nem és 3 tartózkodással szavazott, amellyel elutasították az előterjesztés támogatását.
A döntés jól szemlélteti, hogy egyes kormánypárti képviselők képtelenek pártérdekeiken felülemelkedni, s pártszempontokhoz keresnek szakmainak látszó érveket a város érdekeinek érvényesítése helyett. Formailag ugyan meghallgatják az ezúttal szinte egységes ellenzéki véleményeket, de nem képesek azt figyelembe is venni. Valódi ellenérveik nincsenek, mégis a kormánycélokat, nem pedig a város érdekeit képviselik.
Emlékezetes, hogy 7 évvel ezelőtt Kósa Lajos, Debrecen korábbi polgármestere, 12 pontos követelése között a 6. így hangzott:”Minden településnek joga van az iskoláihoz!” Ezt akkor szurkolótábora ujjongva ünnepelte, ma párttársai simán leszavazzák a hasonló javaslatot. Emlegethetik a kerekasztalt vagy a centrumot, de egyszer szembe kell nézniük a választók ítéletével és saját lelkiismeretükkel!
Debrecen, 2016. május 25.
Huszka Imre, az MSZP HB megyei elnöke