Demokratikus politika nem szemezgethet a hősök között
Hiller István napirend előtti felszólalásában azt mondta, helyes, ha a közvélemény megismeri a pesti srácokat, de napnál is világosabb, Nagy Imre és társai nélkül nincs 1956. Közölte, nem tartja véletlennek és nem tetszik neki, hogy a forradalom politikai vezetőit nem, vagy alig emlegették a forradalom 60. évfordulóján tartott megemlékezéseken. Demokratikus politika nem szemezgethet a hősök között - fogalmazott, megjegyezve: szégyenteljesnek tartják a történelem tudatos átfestését.
Az politikus szerint bárkinek bármennyire is kínos, az 1956-os gondolatok baloldali és szocialista eszmék. Azt mondta, ami a Népszabadsággal történt, az a sajtószabadság, tehát a magyar szabadság csorbítása. Szerinte az '56-osok kárhoztatnák a mostani kormányzati politikát.
A pedofíliával vádolt bicskei igazgató kitüntetéséről
Bangóné Borbély Ildikó a pedofíliával vádolt bicskei gyermekotthon igazgatójának állami kitüntetését tette szóvá. Mint felidézte: augusztus 20. alkalmából az intézmény vezetője bronz érdemkeresztet vehetett át Lázár Jánostól. A kitüntetés átvétele után alig egy hónappal felfüggesztették az igazgatót, akit nem először vádolták meg gyermekek molesztálásával - emlékeztetett, és több konkrét példát hozott. Hogyan terjeszthette fel Balog Zoltán kitüntetésre? Annyira dilettáns ez a kormány, hogy bárkit kitüntet, akit felterjesztenek? - kérdezte.
Hogy áll a tusványosi faházprojekt?
Kiss László túlárazottnak nevezett egy Tusnádfürdőn megvalósuló faházprojektet, értékelése szerint az ügy felveti a hűtlen kezelés gyanúját. Mint mondta, 180 fős férőhelybővítést ígértek, de csak három nyolcfős ház szerepel a projektben, és eltér a jelzett költségigény és az önkormányzati építési engedélyben szereplő összeg. Az ellenzéki politikus azt is bírálta, hogy 2015 májusára nem készült el a beruházás és meghosszabbították a határidőt. A Bethlen Gábor Alap felelősségét firtatta.
Felülvizsgálják a letelepedési-kötvényprogramot?
Demeter Márta azt mondta, hogy a kabinet az elmúlt másfél évben a menekültekkel szembeni gyűlöletkeltésre alapozta a politikáját, miközben "a Fideszhez köthető körök" százmilliárdokat keresnek a letelepedési államkötvényeken. A magyar államnak eddig több mint ötmilliárd forint vesztesége származott a kötvényekből, a haszon pedig offshore cégeken keresztül "fideszes haverokhoz" kerül.
Kapott-e utasítást a Nemzetgazdasági Minisztérium a letelepedési-kötvényprogram felülvizsgálatára, mikor készül el az ügyben a jelentés és a kérdést mikor veszi napirendre a kormány - kérdezte.
Mikor kapnak általános emelést a nem pedagógus végzettségű segítő munkatársak?
Harangozó Gábor azt mondta, hogy a 2016-os pedagógusbérek nagyjából tíz százalékkal alacsonyabbak a korábban ígértnél, ugyanis az emelési programot a kormányzat úgy módosította, hogy a számítási képletből kivették a minimálbér hatását. A közoktatásban eközben jól érezhető a bérfeszültség, ugyanis nem átfogó az életpályamodell, majd százezer embert hagytak ki bármiféle emelésből - mondta. Mikor kapnak általános emelést a nem pedagógus végzettségű segítő munkatársak? - tette fel a kérdést.
Tényleg kézivezérli a KEHI-t, Miniszterelnök Úr?
Az azonnali kérdések sorát nyitó Kunhalmi Ágnes arról beszélt, hogy a Társaság a Szabadságjogokért két év pereskedés után szerezte meg az adatokat a Miniszterelnökségtől arról, hogy a miniszterelnök személyesen rendelt el soron kívüli kormányzati ellenőrzést a Norvég Civil Támogatási Alapból támogatott civil szervezetekkel szemben. A kormányfő viszont 2015. februárjában a Frankfurter Allgemeine Zeitungban arra a kérdésre, hogy csak a véletlen műve volt-e, hogy a civil szervezetek működését taglaló beszéde után hatósági eljárás indult az egyik érintett ellen, azt a választ adta, hogy "most hallom először" - emlékeztetett a politikus. A képviselő azt kérdezte a kormányfőtől, hogy miért hazudott.
Mennyi tragikus esetnek kell még történnie az egészségügyben?