mszp.hu | Belföld
2025. január 07. 12:41

Dr. Tóth Bertalan: Rendőrségi feljelentést teszek a Vodafone-os részvénycsere-ügyletben

Dr. Tóth Bertalan: Rendőrségi feljelentést teszek a Vodafone-os részvénycsere-ügyletben
Most, hogy nagy csinnadrattával egyetlen új távközlési szolgáltatóvá alakult a korábbi Vodafone Magyarország és a Digi, érdemes felidézni, hogyan kótyavetyélt el a Fidesz-KDNP kormány csaknem 13 milliárd forint közvagyont nem egészen egy esztendő alatt azzal, hogy a Vodafone-ban megszerzett tulajdonának egy részét értéktelenebb részvényekre cserélte, egy baráti magáncéget segítve ezzel.
Ez volt ám az igazi "digitális kézrátétel"!
 
A nagy Vodafone-os kótyavetye: 13 milliárdot bukott szándékosan az állam.
 
Amikor az állam megvásárolta a Vodafone hazai leányvállalatának 49 százalékos kisebbségi tulajdonrészét a Corvinus Befektetési Zrt.-n keresztül, már lehetett sejteni, hogy tranzakció nem lesz egy sikertörténet. Hiába magyarázta Gulyás Gergely, Miniszterelnökséget vezető miniszter a 2022. augusztus 23-án tartott Kormányinfón, hogy a telekommunikációs cég megvétele annyi profitot hoz majd, hogy abból még a pedagógusbérek emelésére is futja – ez az ügylet óriási kárt okozott a magyar gazdaságnak, a magyar adófizetőknek, méghozzá több szempontból is.
 
Azt, hogy az üzlet soha nem térül meg, szinte azonnal lehetett tudni. A vállalat ugyanis 2020-tól három egymást követő üzleti évben is veszteséget termelt. A 2020-21. esztendőben 1,36 milliárdos, a 2021-22 évben 7,37 milliárdos, a 2022-23. évben pedig már 50,96 milliárd forintos mínuszban zárt. Csupán 2023. április 1. és december 31. között könyvelhettek el 1,384 milliárd forintos adózott eredményt, ám a vételárhoz képest ez borzasztóan szerény összeg, tehát már a vétel pillanatában az állam számára soha meg nem térülő befektetések közé lehetett sorolni.
 
Ezt azonban még lehetett a túlzott optimizmus vagy a hozzá nem értés számlájára írni, bár a hülyeség nem mentesít a felelősség alól. Ám arra már nincs semmilyen mentség, hogy az állam a Vodafone-ben megszerzett részesedésének egy jelentős hányadát egyszerűen elkótyavetyélte.
 
Ez a történet onnan indul, hogy még 2019-ben az Antenna Hungária Zrt. (AH) megvette a Yettel (akkor még Telenor) 25 százalékát, a G7 gazdasági portál értesülése szerint 101 milliárd forintért. A forrást ehhez egy állami tőkeemelés és a Magyar Nemzeti Vagyonkezelő (MNV) Zrt. által nyújtott hitel biztosította. Két évvel később, 2021. augusztusában a magyar állam együttműködési megállapodást kötött 4iG Nyrt.-vel, azzal a céllal, hogy „az állami és a magántőke egyesítésével egy olyan stratégiai távközlési- és telekommunikációs infrastruktúraszolgáltató vállalatot hozzanak létre, amely versenyképes piaci szolgáltatások mellett, kellő súllyal képviseli a nemzeti érdekeket az iparágon belül.”
 
Ezt követően az állam elkezdte „beengedni” az Antenna Hungáriába a 4iG Nyrt.-t, amely 2022 áprilisára már 76,78 százalékban többségi tulajdonos lett – ami a megállapodás értelmében 80 százalékra bővíthető –, miközben az állam részesedése 23,22 százalékra csökkent. Ilyen előzmények után vásárolta meg 2023. januárjában az Antenna Hungária a Vodafone Magyarország 51 százalékát, az állam pedig 49 százalékot vett a Corvinus Befektetési Zrt.-n keresztül, összesen 660 Mrd forintért.
 
Az állam, vagyis a Fidesz-KDNP kormány nem sokáig ült a megszerzett paketten: 2023. február 2-án Nagy Márton arra adott felhatalmazást a Corvinus vezérigazgatójának, hogy 19,5 százaléknyi Vodafone-részvényt adjon át az Antenna Hungáriának, amivel a 4iG tulajdonrésze 70,5 százalékra nőtt a Vodafone-ban, az államé pedig 29,5 százalékra csökkent. A 19,5 százalékos Vodafone-részért cserébe az állam megkapta az Antenna Hungáriától a Yettel és a Cetin 25 százalékát.
 
Bár a kormány szerint az ügyletben egyenlő mértékű vagyonrészek cseréltek gazdát, a január 31-én még 128,7 Mrd forintot érő 19,5 százaléknyi Vodafone-részvénycsomagot kettő nappal később Nagy Márton gazdasági miniszter már csak 125,7 milliárd forintra értékelte. Tíz hónappal később, december 19-én pedig, amikor az állami Corvinus értékesítette a márciusban megszerzett Yettel és Cetin részvénycsomagot, a vételár már csak 115,8 milliárd forint volt!
 
Vagyis a Corvinus Nemzetközi Befektetési Zrt. 11 hónap alatt csaknem 13 milliárd forint állami vagyonvesztést hozott össze azzal, hogy a 2023 januárjában még 128,7 milliárd forintot érő 19,5 százalékos Vodafone tulajdont jelentő részvénycsomagot elcserélte azokra a Yettel és CETIN részvényekre, amiket 2023 decemberében már csak 115,8 milliárd forintért adott el.
 
Valójában az történt, hogy a magyar állam egy magasabb értékű részvénycsomagot cserélt el alacsonyabb értékű részvénycsomagra, amelynek következtében a nemzeti vagyonban 13 milliárd forintos veszteség keletkezett.
 
Lényegében tehát a Fidesz-KDNP kormány egy előnytelen részvénycserével közpénz-milliárdokkal támogatta az Antenna Hungária Zrt. többségi tulajdonosának, a 4iG Nyrt. piaci pozíciójának javítását. Vagyis az Orbán-kormány, megszegve vagyonkezelési kötelezettségét, elkótyavetyélt 13 milliárd forintnyi közvagyont, hogy egy magáncéget az infokommunikációs piacon versenyelőnyhöz juttasson.
 
A kormány a 13 milliárd forintos kárt okozó részvénycserével a nemzeti vagyonról szóló 2011. évi CXCVI. törvény (Nvt.) elveivel ellentétes döntéseket hozott. Ez ugyanis kimondja: „7. § (1) (…). A nemzeti vagyonnal felelős módon, rendeltetésszerűen kell gazdálkodni. (…)
 
(2) A nemzeti vagyongazdálkodás feladata a nemzeti vagyon megőrzése, értékének és állagának védelme (…), értéknövelő használata, hasznosítása, gyarapítása.”
 
Az Orbán-kormány mindent megtett, hogy minél átláthatatlanabbá tegye a Vodafone magyar leányvállalata körüli tranzakciósorozatot. Én viszont mindent megtettem, hogy fényt derítsek annak részleteire.
 
Most feljelentést teszek a rendőrségen hűtlen, illetve hanyag kezelés gyanújával ismeretlen tettes, illetve tettesek ellen.
 
Mivel álláspontom szerint a fenti részvénycsere-ügyletben szándékos károkozás történt, és a vagyoni hátrány mértéke különösen jelentős, elvárom, hogy a magyar hatóságok az ügylet minden körülményét derítsék fel.
 
Méghozzá gyorsan, mert - hogy az új cég szlogenjét idézzem: „Minden pillanat számít”!

Kapcsolódó párttagok