Korábban írásbeli kérdéssel fordultam Mariya Gabriel digitális gazdaságért és társadalomért felelős biztoshoz a 476 médiumot egykézbe összpontosító fideszes propaganda-monstrum ügyében, tarthatatlannak tartom ugyanis, hogy a központosítást a kormány stratégiai jelentőségűnek nyilvánította és így kivonta a versenyjogi szabályok alól. Az Európai Bizottság illetékese írásbeli válaszában azt írta: a médiakoncentráció nem tartozik a Bizottság hatáskörébe, de további adatokat gyűjtenek annak érdekében, hogy megtudják, domináns pozíciót tölt-e be a fideszes Közép-Európai Sajtó és Média Alapítvány. Hozzátették: továbbra is figyelemmel kísérik a helyzetet.
Szomorú, hogy a jobboldali-néppárti vezetésű Bizottság és a jobboldali-néppárti biztos nem látja a fától az erdőt, a fideszes médiamonstrumtól a fogságba ejtett magyar nyilvánosságot. Az előremutató, hogy az Európai Parlament kulturális és oktatási bizottságának mai ülésén is napirenden volt a fideszes médiaalapítvány ügye és egyértelművé tették, hogy a magyar médiapluralizmust kiemelkedő kockázat fenyegeti, de elszomorító, hogy az EU továbbra is a finomkodás útját választja az egyik legfontosabb európai érték, a tájékozódás és tájékoztatás szabadság felszámolását végző Orbán-kormánnyal szemben.
Továbbra is szorgalmazom, hogy hozzunk létre egy független európai médiahatóságot, amely érdemi eszköztárral tud fellépni a médiatorzulásokkal, az egyre súlyosabb hírhamisításokkal, valamint a tiltott állami befolyásolással szemben. Ha nem lenne ma online médiumok komoly választéka Magyarországon, akkor nyugodtan kijelenthetnénk, hogy kontrolláltabb és elnyomottabb a magyar sajtó, mint a Horthy-korszak polgárinak mondott világában.
Ujhelyi István
Európai Parlamenti képviselő
Brüsszel, 2019-02-20