A múlt héten a parlament elé terjesztett salátatörvényben a Lázár János által vezetett közlekedési tárca több helyen is módosítani kívánja a személyszállítási szolgáltatásokról szóló törvényt. A változtatások a tömegközlekedést érintő szabályozás számos aspektusát érintenék, jelentősen korlátoznák például a sztrájkjogot.
A tervezet ellen több közlekedési szakmai szervezet is tiltakozott, mivel feltételezhető, hogy a módosítások célja a kevésbé frekventált vasúti mellékvonalak további bezárásának előkészítése és az általános járatritkítás lehet. Emellett komoly aggodalomra ad okot az is, hogy a tervezett változtatások a sztrájkjog korlátozásával járhatnak, amely jelentős hatással lehet a közlekedési ágazat dolgozóinak érdekérvényesítési lehetőségeire is.
Az ágazati szakszervezeti vezetők nem véletlenül fogalmaztak úgy, hogy a hazai személyszállításban gyakorlatilag megszűnik a sztrájkjog, hiszen az új javaslat alapján az esetleges sztrájk idejére is egyfajta sztrájkmenetrendet kellene készíteni, amely azonban csak a szakminiszter jóváhagyásával léphet érvénybe. A gyakorlatban mindez azt jelentené, hogy a jövőben akkor lesz csak vasutas vagy Volán-sztrájk, ha Lázár János előre meghirdeti azt.
Az MSZP elfogadhatatlannak tartja a sztrájkjog korlátozását, mivel ez a dolgozók érdekképviseleti jogait jelentősen gyengítené. A közlekedési ágazatban dolgozóknak ugyanúgy alapvető joguk a sztrájk, amelyet a javaslat jelentősen korlátozna, így a munkavállalók kiszolgáltatottabbá válnának.
A közlekedési ágazat egyébként is súlyos forráshiánnyal küzd, a vasúti járműállomány és a pályaállapot folyamatosan romlik, miközben a szaktárca még a szinten tartásra sem biztosít elegendő pénzügyi forrást. Az, hogy ilyen körülmények között, ilyen feltételrendszer mellett még nem omlott össze ez a közszolgáltatási rendszer, az csakis az ágazatban dolgozó munkavállalók odaadó, áldozatos munkájának köszönhető, különös tekintettel a MÁV-HÉV dolgozóira.
Az MSZP szerint a kormánynak nem korlátoznia kellene az ágazatban dolgozók jogait, hanem itt lenne az ideje, hogy anyagi és erkölcsi elismerésben részesítse őket!
Komjáthi Imre országgyűlési képviselő, az MSZP elnöke