Szabó Sándor konzekvensen képviseli a parlamentben az MSZP álláspontját és javaslatát, miszerint itt az ideje, hogy a családtámogatások összege érdemben megemelkedjen. A jelenlegi juttatások ugyanis leginkább csak a tehetősöknek kedveznek, az olyan támogatások, mint a családi pótlék, a GYES, a GYET és az anyasági támogatás pedig már másfél évtizede változatlan összegű.
Hétfőn a parlamentben Hankó Balázs, kultúráért és innovációért felelős miniszterhez szegezte kérdéseit a szocialista politikus, melyek így szóltak: 14 év után megduplázza a kormány a családi pótlékot? Amennyiben nem, miért nem? Támogatja-e a kormány az MSZP javaslatait? Amennyiben nem, miért nem?
Az MSZP ugyanis a napokban nyújtott be törvényjavaslatot, mely a családtámogatások mértékének jelentős emelését irányozza meg. A szocialista párt javaslata szerint a családi pótlékot, a GYES-t, a GYET-et, és az anyasági támogatást a jelenlegi háromszorosára kell növelni, mindezeket pedig évente indexálni kell, hogy ne veszítsék el értékük jelentős részét. Végezetül pedig dupla összegű családi pótlék bevezetését is javasolja a párt az iskolakezdésre való tekintettel.
Szabó Sándor felszólalásában nemcsak a leszakadó támogatásokról beszélt, arra is felhívta a figyelmet, hogy a családi pótlék kiemelten fontos szerepet játszik a gyermekszegénység megelőzésében is. Az erre vonatkozó statisztikai adatok jól mutatják, mekkora gondot okoz a támogatások változatlan összege, a gyermekszegénység ugyanis négy év alatt a másfélszeresére nőtt. Emellett kiemelendő, hogy a születések száma is negatív rekordot döntött tavaly, ugyanis mindössze 85 ezer gyermek jött világra.
Az MSZP országgyűlési képviselője emlékeztetett, Orbán Viktor miniszterelnök egy hónappal ezelőtt rádióinterjújában gyakorlatilag ígéretet tett a családtámogatások rendezésére. Erre az MSZP szerint már hatalmas szükség van, hiszen az elmúlt évek radikális áremelkedéseit a kormányzat nem kompenzálta sem a bérek, sem a nyugdíjak, sem a szociális és családtámogatásoknál sem. Szemléletes adat, hogy 2009-ben az állami költségvetés 2,2%-át fordították ezekre a kiadásokra, ez a szám tavaly a felére, 1,1%-ra zuhant vissza. Így elmondható, hogy a családi pótlékra, GYES-re, gyermeknevelési támogatásra kifizetett összegek több évtizedes mélypontra kerültek.
Szabó Sándor kiemelte, az állam feladata, hogy érdemben támogassa a gyermeket nevelőket, ma pedig már nem elég az imént említett támogatások összegének megduplázása, már a háromszoros emelés lenne kívánatos, így lehetne elérni, hogy ismét korábbi értékét közelítsék meg a juttatások.