Az Európai Bizottság mostanáig azért nem javasolt tagjelölti státuszt Albániának, mert egy sor területen haladást vár az országtól. Az igazságszolgáltatás reformja az egyik olyan követelmény, amelynek végrehajtásától függ a kedvező bizottsági ajánlás megszületése idén ősszel - mondta Göncz Kinga. “A megtett lépések ellenére, az albán kormány és a parlament továbbra is adósak egy sor jogszabállyal, és a már meghozott törvények maradéktalan végrehajtásával. Külön aggodalomra adnak okot az igazságszolgáltatás politikai befolyásolásának a jelei, amelyek megmutatkoznak a legfelsőbb bíróság és az alkotmánybíróság tagjainak jelölésére és megválasztására vonatkozó szabályozásban is" - fejtette ki előadásában Göncz Kinga.
A képviselő kiemelte, hogy a továbbra is virágzó korrupció és a szervezett bűnözés elleni harc mindaddig nem fog eredményre vezetni, amíg a bírói kart nem sikerül megtisztítani a korrupt tisztségviselőktől. “Bízom benne, hogy a kormánypártok és az ellenzék képviselői hamarosan megállapodnak a bírák immunitásának eltörléséről szóló alkotmánymódosításról, ez ugyanis az egyik feltétele annak, hogy a korrupció gyanújába keveredett bírósági alkalmazottakat felelősségre lehessen vonni".
Göncz Kinga súlyos problémának nevezte azt is, hogy a szervezett bűnbandák nem egyszer a vérbosszúval való fenyegetőzéssel, zsarolással igyekeznek kedvező ítéleteket kicsikarni a bíróságoktól. A képviselő kulcsfontosságúnak nevezte a demokratikus politikai erők összefogását az európai uniós csatlakozási folyamat előrelendítése érdekében. "Az együttműködésnek már születtek kézzelfogható eredményei, hiszen sikerült több, a parlamenti képviselők háromötödének egyetértéséhez kötött jogszabályt elfogadni, körvonalazódik a megállapodás kormány és ellenzék között a választási törvényről. Albánia emellett előremutató szerepet játszik a regionális együttműködésben. Az albániai demokratikus politikai erők elhatározásán múlik, hogy teljesítsék a tagjelöltség megadásához szükséges feltételeket" - hangsúlyozta Göncz Kinga.
2012. július 12. 13:51
Független bíróságok nélkül nincs uniós csatlakozás
A bíróságok független, átlátható és hatékony működése a demokrácia és a jogállam egyik alapvető követelménye. Az elért eredmények ellenére, a tagjelölti státuszra váró Albániának még sokat kell tennie azért, hogy meggyőzze az Európai Unió döntéshozóit, és elsősorban az ország lakóit arról, hogy az igazságszolgáltatás pártatlanul működik - jelentette ki Göncz Kinga, az Európai Parlament és az albán törvényhozás tagjainak soros brüsszeli találkozóján. A szocialista EP-képviselő a bírósági reformról szóló napirendi pont előadója volt a csütörtök délelőtti eszmecserén.