Orbánék szerint a hitoktatás és a testnevelés tekintetében sokat fejlődött az ország, ám továbbra is sokat kell tenni ezek javításának érdekében. Hiller István szerint azonban ez a hozzáállás pont hogy nem a modern oktatást jelképezi. A szocialista politikus szerint nem tantárgyakat kell kiemelni, hanem azt kell látni, hogy nagyon komoly változás megy végbe a tudás átadás-átvétel folyamatában. Az MSZP képviselője szerint alattvalók nevelése folyik jelenleg Magyarországon, a kormányzat azt taníttat a gyermekeknek, amit akar. A korábbi oktatási miniszter a héten a Spirit FM-ben pedig azt is elmondta, nem pótlékemelést, hanem béremelést ígért a kormányzat a pedagógusoknak, így nincs ok arra, hogy leállítsák a tiltakozásokat. Továbbá az Orbán-kormány nincs tisztában a pedagógusok leterheltségével sem.
Hiller szerint a kritikus gondolkodást, a problémamegoldást egyre inkább kiölik a jövő generációjából. A végletekig részletezett és kontrollált taníttatás nem jó irány, hiszen nem az életre nevel. Az MSZP választmányi elnöke elmondta, a pedagógus-sztrájk és tüntetéshullámok eredménye a múltheti közoktatási konzultáció. Ám ez nem normális így, hiszen a kommunikációnak és a konzultációnak megszokottnak kéne lennie a szakszervezetek és a minisztériumok között.
A Magyar Tudományos Akadémia elnöksége levélben kérte Novák Katalint, hogy vegyék vissza a kirúgott pedagógusokat, erre Orbán Viktor azt mondta, ilyet 30 éve nem látott, az MTA nyílt törvényszegésre szólít fel. A szocialista politikus azt mondta, nem meglepő, hogy a miniszterelnök nem látott ilyet évtizedek óta, hiszen nem is volt ilyen helyzet már nagyon régóta. Hiller István szerint nem véletlen az MTA kérése, hiszen ez jelentené a normalitás helyreállítását. A politikus kiemelte, a pedagógusok csak tisztes körülmények között szeretnének tanítani, nem lázadni és rendszert váltani.
A Magyar Szocialista Párt 5 pontban foglalta össze a legfontosabb változtatásokat, melyek szükségesek lennének a minőségi oktatásért:
- A jelenlegi NAT nem tölti be feladatát, ezért hatályon kívül kell helyezni. A korábban elkészült és vitára bocsátott NAT-tervezet lépjen életbe mindaddig, amíg a végleges elkészül.
- A pedagógusok bürokratikus terheit a legrövidebb időn belül csökkenteni kell.
- A tanároknak nagyobb szakmai önállóságot kell biztosítani.
- Csökkenteni kell a pedagógusok és a diákok óraszámterheit.
- Új egyensúlyt kell kialakítani a kompetenciaalapú és a lexikális tudás között.
Ezek megoldást nyújtanának a legégetőbb problémákra, és új alapokat biztosítanának egy új, korszerű oktatáspolitika megvalósításához.