Békeköltségvetésként hirdeti a kormány a jövő évi büdzsét, hiszen szerintük Donald Trump elnökké választásával közelebb kerülhetünk a békéhez. A kormány indoklása szerint emiatt van lehetőség csökkenteni hazánk biztonsági kiadásait is jövőre.
A dátumok azonban nem hazudnak, amennyiben a pénzügyminiszter nem képes jósolni vagy utazni az időben, akkor a kormány magyarázata nem állja meg a helyét. Úgy is mondhatnánk, hogy varázslatról szó sincs, szemfényvesztésről azonban sokkal inkább.
A Költségvetési Tanács október 31-én kapta kézhez a kormány által is elfogadott, véglegesített költségvetés-tervezetet. Az Egyesült Államokban azonban ehhez képest több nappal később, november 5-én kezdődtek meg a választások, az eredmények pedig közép-európai idő szerint csak másnap (november 6.) hajnalán érkeztek meg.
Adódik a kérdés: legkésőbb október 31-én hogy hozta meg a kormány a döntését az új Trump-korszakra hivatkozva a költségvetés-tervezet véglegesítéséről, egyben a lecsökkentett honvédelmi előirányzatokról, ha a régi-új elnököt majd’ egy héttel később választották meg az amerikaiak?
Kíváncsiak vagyunk, vajon milyen egyéb szuperképessége van a pénzügyminiszternek a jövőbelátás és a gazdaság szétrombolása mellett? Van esetleg mágikus forintárfolyam-lenullázó tekintete is?
Vajda Zoltán, a Költségvetési Bizottság elnöke, az MSZP országgyűlési képviselőcsoportjának tagja