Az egyszülős családoknak is járna például családtámogatási juttatás, hogy legyen jövőjük, „legyen haladás, tudjanak ők is előrébb lépni - és nem hátra” – mondta Komjáthi, utalva a kormány szlogenjére.
Az egységbe tömörült ellenzéki pártok számára fontos, hogy eltöröljék a dolgozói szegénység fogalmát: „Az nem járja, hogy bemennek emberek dolgozni a munkahelyükre, és utána nem tudják eltartani a családjukat. Ezt látjuk 12 év alatt” – mondta, hozzátéve: ide vezetett a Fidesz „munkaalapú társadalma”; ezzel szemben az ellenzék megélhetés-alapú társadalmat szeretne.
Nonszensznek nevezte, hogy ma egy szociális dolgozó ugyanolyan problémákkal küzd, mint az, akinek segítenie kellene; vagy hogy egy kezdő pedagógus még albérletbe sem mehet, mert képtelen lenne kifizetni.
Kiemelte: változtatni kell azon, hogy jelenleg az állam a legrosszabb munkáltató: a közszférában, az egészségügyben és a rendvédelemben nagyon súlyos problémák vannak, meg kell állítani az elvándorlást.
Ezeken a területeken azonnali intézkedésre van szükség, a ciklus végéig viszont a minimálbért adómentesé kell tenni és az alacsony keresetűeket kell támogatni. Ezzel úgy tudnak 15%-os béremelést adni, hogy azt nem a vállalkozókra terhelik rá – mondta.
Kiemelte: az alacsony keresetűek „nem külföldön, egy jachtozás közben költik el azt a pénzt, amit kapnak”, hanem Magyarországon, ami a büdzsének plusz áfa- és adóbevétel; ha pedig ők is esélyt kapnak arra, hogy a pénzt például lakásfelújításra költsék, az is pluszbevétel az államnak.
Elmondta: az Egységben Magyarországért pártjainak egyezsége az, hogy nem emelnek adót; „a progresszív adózás ebben az esetben azt fogja jelenteni, hogy az alacsonyabb keresetűekhez fogunk több pénzt juttatni, de a magasabb kulcsot nem kívánjuk bevezetni, megadóztatni a magasabb keresetűeket”.
A pénzt máshonnan irányítják majd át: ahogy Márki-Zay Péter is elmondta, a GDP 2%-a helyett csak 1%-ával támogatják majd a multinacionális cégeket; a fennmaradó összeget a kis- és középvállalkozások támogatására fordítják – mondta el.
Kijelentette: van Magyarországon munkaerő-tartalék: 72 ezer 55 év feletti és 19 ezer 25 év alatti ember van munka nélkül, az összesen 250 ezer munkanélküli 42%-a csak nyolc általánossal rendelkezik.
Az ő számukra 1-2 éves átképző, kompetenciafejlesztő programot kell indítani, mielőtt a szakképzésbe kerülnének; valamint a munkába járás és a lakhatás költségeinek támogatásával segíteni kell, hogy a dolgozók el tudjanak jutni a munkába – mondta.