Vajda Zoltán beszéde elején arra hívta fel a figyelmet, hogy bár a parlament által tárgyalt jogszabály ismét egy „salátatörvény”, annyi azonban mégis dicséretes, hogy a kormány legalább év végén próbálja elfogadni a költségvetést. Érdekesnek mondható az is, hogy épp az amerikai elnökválasztás napján kerül sor az adótörvény vitájára – talán attól függ majd a költségvetés iránya, hogy ki nyeri az elnökválasztást. Ha a republikánus Donald Trump győzedelmeskedik, akkor békeköltségvetés, ha pedig a demokrata Kamala Harris, akkor háborús költségvetés következhet.
Vajda szerint a három legfontosabb hazai gazdasági szereplő közötti viszály – Varga Mihály, Nagy Márton és Matolcsy György konfliktusa – kihatással van a teljes magyar gazdaságra. Az új adótörvény, amely jelentős adóemelést hoz magával, Varga Mihály győzelmét vetíti előre ebben a harcban. A kormánypárti képviselők gyakran hangoztatják, hogy nem támogatják az adóemeléseket és ők nem hisznek a megszorításokban, mégis ez a javaslatcsomag egyértelműen adóemeléseket és megszorításokat fog eredményezni, amelyeket ráadásul infláció és recesszió közepette vezetnének be. Ez a javaslat nem más, mint definíciószerű adóemelés – érvelt a Költségvetési Bizottság elnöke.
Egy ilyen gazdasági környezetben az adóemelések különösen súlyosak, főként azért, mert ezek automatikusan lépnek majd életbe, és félő, hogy egyfajta „pilot projektként” vezetik be, amelyet később több területre is kiterjesztenek. Vajda Zoltán figyelmeztetett, hogy ezek az adóterhek mélyebb recessziót okozhatnak, ami az infláció újbóli felpörgését eredményezheti. Ezzel a kormány nagyobb adóbevételhez juthat, de az emberek terheit tovább növelik.
Felszólalása végén Vajda Zoltán elmondta, hogy felelős ellenzéki képviselőként alternatív javaslatokat is hozott. Az államadósság finanszírozása különösen nagy terhet jelent, hiszen annak kamatköltségei éves szinten 4000 milliárd forintra rúgnak, ami minden magyar állampolgár számára évi 400 ezer forintos kiadást jelent. Ha a magyar állam az adósságköltségeit a csehekhez vagy a lengyelekhez hasonló szinten tudná tartani, az jelentős könnyítést adna a gazdaságnak. Jelentős összegek szabadulhattak volna fel, ha a kormány nem vásárolta volna meg a repteret és a Vodafone-t, illetve nem szerzett volna be túlárazott irodákat a kormányközeli haveroktól, lopakodó módon létrehozva ezzel egy új kormányzati negyedet.
Ha adóemelésről van szó, akkor azt ott kellene bevezetni, ahol valóban szükséges: a Fideszhez közeli oligarchák számára, egy jelentős nyereségadó formájában – összegzett felszólalása végén a Költségvetési Bizottság elnöke.