Az MSZP viszont az Oktatási jogok biztosának ajánlásait támogatja és hozzá is fordul – mondta Kunhalmi Ágnes, az MSZP országgyűlési képviselője, oktatási szakpolitikusa pünkösdhétfőn az ATV Start című műsorában.
„A fideszesek visszatérő politikája, hogy a pedagógiai, szociális és egyéb problémákat a társadalomban újra meg újra rendészeti eszközökkel akarja megoldani, de nem véletlenül mondja azt a szakma, hogy amelyik gyerek mellé rendőrt állítanak, azt egy életen át el fogja kísérni a rendőr” – hívta fel a figyelmet Kunhalmi Ágnes.
Emlékeztetett, tíz évvel ezelőtt készült Magyarországon egy nagyon alapos tanulmány, amely megállapítja, hogy nagyon sok olyan eszköze van a pedagógus szakmának, amikkel ezeket a problémákat kezelni lehetne. A szocialista politikus szerint ezt kellene visszahozni.
„Tett valamit a kormány azért, hogy az iskolákban elég pedagógiai asszisztens, iskolapszichológus legyen, hogy a pedagógusok a probléma- és konfliktuskezelésben megkapják a megfelelő segítséget? Aki ma azt mondja, hogy egy 9-10-11 éves gyerektől automatikusan meg kell vonni a családi pótlékot, mert nem viselkedik megfelelően az iskolában, az legalább olyan veszélyes a társadalomra, mint amiért a rendőröket odaállítják!” – mutatott rá Kunhalmi.
Az MSZP társelnöki székének várományosa bejelentette, még aznap levelet küld dr. Aáry-Tamás Lajosnak, az Oktatási jogok biztosának, amelyben pártja nevében felkéri, hogy az említett tanulmányt ajánlja újra a kormánynak. „10 évvel ezelőtt a pedagógusok 2%-át, a gyerekeknek 4%-át érte fizikai atrocitás. Ezek azóta drasztikusan megnőttek, ezért látni kell, hogy ha egy ilyen drasztikus lépést meglép a kormány, annak hatalompolitikai okai vannak” – hangsúlyozta.
„A járvány előtt a nemzeti konzultáció a legszegényebb térségekben élő cigányság ellen szólt, és bizony a legdurvább helyzetek sokszor azokon a területeken alakulnak ki, ahol a gyerekek nem kapnak megfelelő segítséget. Pedig putriba született cigánygyerekekből is lehet programozó, szakács, fogorvos, csak éppen ezt a célt kell kitűzni, és nem azt, hogy riogatjuk a társadalom egy jelentős részét, mert ez a politika csak rosszabb és rosszabb minőségű életet fog szülni az egész országban!” – húzta alá Kunhalmi Ágnes.
Végezetül arról beszélt, hogyan hozta most még nehezebb helyzetbe a kormány a pedagógusokat a téren, hogy minőségi oktatással tudjanak hozzájárulni a leromló oktatási színvonal felemeléséhez. „A szakoktatók közalkalmazotti státuszát elvették, pedig semmi nem akadályozza meg a kormányt, hogy a közalkalmazottak béreit emeljék. Ezen felül pedig a szakképzési béremelésben is hátrány érheti a közismereti tanárokat az új pontozási rendszerben”– mutatott rá a tanárok egyre nagyobb alulbecsültségének jeleire az MSZP oktatási szakpolitikusa.