Korábban minden egyes kerületben volt önálló ügyelet, tehát összesen 23 ügyeleti pont működött Budapesten, viszont az új rendszer szerint csak 15 felnőtt, valamint 3 gyerek ügyeleti pont fog működni. Mindez azonban egy ekkora méretű és lakosságszámú városhoz mérten kevésnek tűnik.
Az új rendszer bevezetése óta már nem az önkormányzatok, hanem Budapesten is a mentőszolgálat szervezi és biztosítja az ügyeleti ellátást. A legnagyobb problémát azonban az jelenti, hogy az ügyeleti ellátásban részt vevő háziorvosok átlagéletkora meglehetősen magas, a legtöbb háziorvos ma hatvan és hetvenegy év között jár, nincs érdemi utánpótlás, továbbá rengeteg a betöltetlen praxis is.
Este 10 óra után pedig nem orvosok, hanem mentőtisztek látják el az ügyeletet, így kérdéses az is, hogy ők rendelkeznek-e a feladatellátáshoz szükséges kompetenciákkal. Az új rendszer működéséhez pedig nem áll rendelkezésre a megfelelő létszám, így vidékről próbálnak kollégákat a fővárosba invitálni.
Nem véletlenül bírálta élesen az új rendszer felállítását a Magyar Orvosi Kamara mellett a Magyarországi Mentődolgozók Szövetsége is.
Az MSZP szerint a kezdeti tapasztalatok után szükség lesz az új rendszer átgondolására. Az esetleges hibákat, illetve a felmerülő kapacitáshiányt pedig nem letagadni kell, hanem mielőbb megoldást találni a problémákra.
dr. Szelényi Zoltán
traumatológus főorvos, orvos-közgazdász,
az MSZP Egészségügyi Kabinetjének vezetője