Az elmúlt időszakban az Unió csalás elleni hivatala rekordszámú vizsgálatot indított és minden korábbinál nagyobb összegű forrás visszafizetésére tett javaslatot. A tavalyi évben Magyarországgal kapcsolatban folytatták le a második legnagyobb számú vizsgálatot, ami pedig külön tanulságos: egyetlen bejelentés sem volt, amely az állami, vagyis a közigazgatási és a kormányzati szervektől érkezett volna. Mert, úgy látszik, szerintük minden rendben van az uniós forrásfelhasználások kapcsán.
Orbán Viktor legutóbb az Európai Uniót „ideológiai rögeszmének” nevezte, miközben ennek a rögeszmének a nagyvonalú anyagi támogatásából tud felcsúti kisvasutat építeni, felújított várkerteket átadni (akár többször is), de ennek a „rögeszmének” köszönheti azt is, hogy a rokonsága a „saját lábára tudott állni”. Igaz, a már emlegetett európai csalás elleni hivatal most épp a veje uniós pályázatai után kutakodik, megalapozott gyanút szimatolva.
Azt pedig már Navracsics Tibortól, illetve az uniós biztos kérdésemre nemrég adott írásbeli válaszából tudjuk, hogy az Európai Bizottság hevesen vizsgálja azt a pályázatot is, amely tavaly karácsonykor kétmilliárd forint uniós forrást nyitott meg oktatási feladatokra és amely kiírást a kormány, úgy tűnik, szabálytalanul személyre szabott. A pályázók körét ugyanis leszűkítették és csak azok az egyházak pályázhattak, amelyek legalább huszonöt iskolát tartanak fenn. Ennek pedig szinte kizárólag csak a katolikusok felelnek meg, kizárva a támogatottak köréből mind az állami, mind például az alapítványi iskolákat. A vizsgálat még tart, de az biztos, hogy a program kiírásával kapcsolatban erős kétségek vannak. Navracsics most a magyar állam kiegészítő információira vár az ügyben.
Az Orbán-kormány vadul támadja az Uniót, miközben a büféasztalról – másokat félrelökve - két kézzel habzsol és nejlonszatyorba csomagol róla a haveroknak. Legyen egyértelmű: az ország gyarapodását szolgáló források lenyúlása erősen határos a Fidesz által oly nagy kedvvel emlegetett hazaárulással.
A tisztesség azt követeli, hogy a kormány minden eszközzel minimalizálja a visszaélések lehetőségét és erősítse meg a közösségi pénzek elköltésének kontrollját. A Fidesz egyik vezetője korábban azt mondta: „aki belenyúl a közösbe, annak levágják a kezét”. Középkori módszerek helyett most elég lenne ha azonnali önvizsgálatot kezdene a kormányzat és tartaná magát a szintén gyakran hivatkozott keresztényi tanítások egyikéhez: ’ne lopj’!
8772 órával vagyunk a miniszterelnök vízválasztó, az illiberális államot meghirdető tusványosi beszéde után. Akkor megfogadtam, hogy európai képviselőként nyílt levélben fogom minden vasárnap figyelmeztetni a közvéleményt a rezsim bűneire. Ötvenharmadik alkalommal kongatom a harangokat, de addig folytatom, amíg szükség van rá. Mert európai demokrataként ez a dolgom.
dr. Ujhelyi István
az MSZP alelnöke, Európai Parlamenti képviselő