„Jelen állapotban egy ilyen ellenzék egy ilyen masszívan, szinte szektaként működő kormánypárttal szemben nem tud máshogy esélyesen győzni” – hangsúlyozta, hozzátéve: az MSZP azt szeretné, ha az emberek beleszólhatnának a jelöltek kiválasztásába, tehát előválasztásokon dőlne el, kik lesznek a közös jelöltek.
Megemlítette: az MSZP évek óta ezt az álláspontot képviseli, újonnan elfogadott stratégiájában is ez szerepel.
A gödi önkormányzati vitáról, melynek az MSZP nem részese, azt mondta: az lokális probléma, lokálisan is kellene megoldani, „rossz dolog”, hogy „pártelnöki szinten csörtéznek már róla”.
„Vagy Gödön oldják meg, vagy sehol” – jelentette ki, de kiemelte: „ez a pártok országos együttműködését garantáltan nem fogja befolyásolni”.
Elmondta: írásbeli kérdést intézett a honvédelmi miniszterhez arról, hogy kifizetik-e a határon szolgáló rendőröknek és katonáknak az Európai Uniótól „frissen” kapott, kifejezetten az ő bérezésükre címkézett 20 millió eurót.
A koronavírus-járvány tavaszi szakaszában ugyanis „az a szégyen történt”, hogy a határon szolgálatot teljesítő katonák nettó 100-200 ezer forinttal kevesebbet kerestek, mint korábban, mert a kormány „szépen csöndben, sunyiban”, a veszélyhelyzetre hivatkozva egy rendeletben gyakorlatilag megvonta a honvédségtől a túlórapénzt.
Ha a honvédelmi miniszter „cinikus, akkor adhatja azt a választ, hogy a jogszabályoknak megfelelően adták a pénzt, mert ők jogszabállyal elvették ezt a pénzt” – mutatott rá, hozzátéve: kapott ugyan választ a kérdésére, de ebben csak a jogszabályok tanulmányozására buzdította a miniszter.
Az MSZP frakcióvezető-helyettese „vérlázítónak” nevezte, hogy nemhogy több pénzt kaptak volna a legnehezebb időszakban a legkeményebb körülmények között végrehajtott túlszolgálatért a katonák, hanem „gyakorlatilag százezres nagyságrendben vették el a fizetésüket”, miután „az elején ott paroláznak a politikusok a katonákkal, hogy milyen fontos és nemzeti ügy”.
Az iskolaőrökről azt mondta: alkalmazásuk „nyílt törésen egy sebtapasz”, nem oldja meg a problémát; ráadásul olyan híreket kapnak a rendőrségi állománytól, hogy meglévő rendőröket kívánnak átvezényelni iskolaőrnek.
A kormánynak inkább arra kellene költenie, hogy visszaépítse a 80-as évektől leépülőben lévő, korábban még erős, a társadalmi problémák orvoslására hivatott szociális és pedagógiai szakemberhálózatot.
„Tehát az, amit a kormány most mondott, hogy majd a teljes gyermekvédelmi rendszert meg a szociális ágazatot át kívánja tekinteni - jó lenne, hogyha minél előbb elkezdené” – hangsúlyozta.
„Attól, hogy a gyereket majd az iskolarendőr vágja nyakon, attól abból a gyerekből adófizető, dolgozó, tisztes ember nagy eséllyel ugyanúgy nem lesz” - indokolta meg.