Molnár Gyula azt mondta, ennek költsége számításaik szerint "akár 20 milliárd forint alatt is maradhat", ami "alig fél stadionnyi" kiadást jelentene évente.
A pártelnök szerint vannak olyan szolgáltatások, amiket alanyi jogon lehetne biztosítani kiemelt társadalmi csoportoknak, ha ennek kiadásait az állam megengedheti magának, ha azt a költségvetés elbírja.
Arról beszélt, a szocialisták "kiszolgáltatottság helyett biztonságot, szegénység helyett pedig büszkeséget" kínálnak a nyugdíjasoknak. Szerinte az MSZP-nek azokat kell képviselnie, akik saját maguk nem képesek érdekeiket érvényesíteni. Azt is mondta, hogy ha a nyugdíjasok úgy érezték néha, hogy az MSZP korábban elfordult tőlük, azért elnézést kérnek.
Molnár Gyula a Nyugdíjas parlament elnevezésű rendezvényén arról beszélt, a helyi nyugdíjasszervezetekkel történő konzultációk után május végére meg akarják fogalmazni, mit várnak majd el "a 2018-as első Botka-kormánytól". Úgy látja, az MSZP-nek vissza kell térnie oda, hogy a szavazat nélküli fiatalokat, a szegényeket, a nyugdíjukból nehezen megélő időseket kell képviselje.
Szerinte aljas és álságos azt mondani, hogy ma Magyarországon túl sokat költenek a nyugdíjakra és a nyugdíjasokra, miközben egyharmados arányukhoz képest nem kapnak kellő támogatást.
A csütörtöki rendezvény később elfogadandó nyilatkozattervezetéből idézve azt mondta, változtatni akarnak azon, hogy felül lehessen vizsgálni a már megállapított nyugdíjjogosultságot, és azt vissza kívánják adni azoknak, akiktől "valamilyen jogi, közigazgatási technológiával" elvették.
Elképzeléseik között szerepel a minimálnyugdíj megemelése; szerinte a jelenlegi 28.500 forintos nyugdíjat "minimum a duplájára" kellene emelni, továbbá meg kívánják vizsgálni a nyugdíjplafon kérdését is. Az MSZP elbontaná azokat az adó- és munkajogi korlátokat, melyek a nyugdíj melletti munkavállalást nehezítik - fűzte hozzá.
AZ MSZP igazságos közteherviselésről szóló programját ismertetve azt mondta: annak lényege, hogy akinek több van, annak többet kell vállalnia. Hozzátette: ez azonban nem azt jelenti, hogy többletadókat akarnak fizettetni, vagy hogy a középosztályt tovább akarnák sarcolni, hanem arról van szó, hogy akinek extra kiemelkedő, kiugró jövedelme és vagyona van, az vállaljon szolidaritást a szegényekkel. A "felül lévő 4-5 százaléktól" azt kérjük, vállaljanak többet, és akkor abból lehet kompenzálni azokat, akik alul vannak - fűzte hozzá.
Kunhalmi Ágnes az MSZP budapesti elnöke a rendezvény megnyitóján ugyancsak azt hangoztatta, az MSZP "igazságos Magyarországról szóló programja" arról szól, hogy "egy picit több felelősség kell fent, hogy több lehetőség legyen lent.
Arról beszélt: Magyarországon meghaladta a 72 ezret azoknak a száma, akik 50 ezer forint alatti nyugdíjból kénytelenek nyomorogni, továbbá 43 ezer olyan fiatal él, aki 2011 után azért esett ki az iskolarendszerből, mert a Fidesz leszállította a tankkötelezettség korhatárát 18-ról 16 évre. Utóbbiak hogy fognak dolgozni, megélni, hogyan fizetnek adót, nyugdíj-, és egészségügyi járulékot? - vetette fel. Hozzátette: ha ezt 2018 után nem tudja egy új kormány korrigálni, akkor még többen fognak nyomorogni.
Szerinte amit a kormány a nyugdíjasokkal csinált, az gyalázat, amit pedig a 43 ezer gyerekkel, az hazaárulás, mert a fiataloktól elveszik tőlük a tudást, az iskolát, a szakmát.
A nyugdíjasokhoz fordulva azt mondta: az MSZP-nek szüksége van az erejükre és a támogatásukra, egyebek mellett ahhoz, hogy az oktatásból kilökött generációt vissza tudják hozni a nyugdíjjárulék-fizetők sorába; szerinte ez lesz egy 2018 utáni baloldali kormány egyik legfontosabb feladata.