Az MSZP-s politikus szerint a kormány tehetetlenül és érzéketlenül nézi, ahogy a válságok okozta helyzet fenyegeti a családok létbiztonságát, illetve ahogy a rekordmagas euró-árfolyam és infláció megélhetési válságba sodorja a legkisebb jövedelműeket. Ujhelyi rámutatott, hogy a kormány tétlenül nézi azt is, ahogyan évvégéig mintegy 1800 embert fognak elbocsátani a Tungsram magyarországi gyáraiból, csak Újpesten újabb kétszáz ember elküldéséről érkeztek hírek a napokban.
A szociáldemokrata képviselő a sajtótájékoztatón elmondta: az Európai Unió „Globalizációs Alapjából” ilyen esetekben érdemi támogatás igényelhető az elbocsátott munkavállalók átképzésére, bérkiegészítésére, vagy akár önálló vállalkozásuk elindítására, ehhez azonban az érintett tagállam kormányának kell kérvényt benyújtania és mintegy tizenöt százalékos önrészt vállalnia.
Ujhelyi elmondta, hogy az Európai Parlament szerdán kezdődő kétnapos plenáris ülésén dönteni fognak két hasonló kérelemről: a francia kormány az AirFrance csoportos leépítése során elküldött munkavállalóinak megsegítésére igényelt húszmillió eurót, a görög kormány pedig ugyancsak a Globalizációs Alapból igényelt kétmillió eurót, hogy egy villamosipari gyár kirúgott több mint kétszáz dolgozójának átmeneti támogatást tudjon biztosítani. Az MSZP európai politikusa hangsúlyozta: az elmúlt tizenkét évben a magyar kormány egyetlen alkalommal sem hívott még le ebből a sokszázmillió eurós alapból uniós támogatást.
„A kormány alibizik és elbábozza az egyeztetést a Tungsrammal és a szakszervezetekkel, de valós segítséget nem nyújt, felfoghatatlan, hogy még ezt az uniós pénzt sem kérik” – fogalmazott Ujhelyi István. A baloldal képviselője hozzátette: egyeztetett az Európai Bizottság illetékes szakértőivel, akik megerősítették, hogy csak a magyar kormány nyújthat be támogatási kérelmet, amelyet várnak is Brüsszelben, mivel a Tungsram ügye teljesen beleillik a hivatkozott alap felhasználási kereteibe.
Ujhelyi közölte azt is, hogy korábban Komjáthi Imre országgyűlési képviselővel közösen levélben fordultak az illetékes Technológiai és Ipari Minisztériumhoz az uniós alap felhasználása érdekében, azonban egyelőre semmilyen választ nem kaptak.
„A kormánynak úgy látszik fontosabb a NER körüli oligarchák megrendeléshez juttatása és a plusz terhek alóli mentessége, mintsem a magyar emberek létbiztonságának és egészségének biztosítása” – fogalmazott az MSZP politikusa.
Brüsszel/Budapest – 2022.06.22.