mszp.hu
2024. október 26. 18:41

Magyarország nem maradhat örökké összeszerelő üzem

Magyarország nem maradhat örökké összeszerelő üzem
Hazánkban még mindig zajlik az emberek kizsákmányolása, pedig ugyanazok a jogok illetnének meg mindenkit Európában. Nem lehetünk örökké Európa összeszerelő üzeme, valódi partnerekké kell válnunk. Az igazságtalan és fenntarthatatlan adórendszer csak a gazdagokat szolgálja, a társadalmi szakadékok egyre mélyebbek, ilyen társadalmat nem akarunk örökül hagyni – mondta Gurmai Zita, az MSZP alelnöke, a PES Women elnöke a Call To Europe konferencia panelbeszélgetésén szombaton.

A panelbeszélgetés a Szabad Magyarország egy erősebb Európában címet viselte. Magyarország jövője egy olyan Európában van, ahol a szabadság, a demokrácia és a társadalmi igazságosság érvényesül. Mivel a demokratikus értékekre egyre nagyobb nyomás nehezedik, a progresszív vezetőknek egységesen kell fellépniük a jogállamiság, a média szabadsága és az emberi jogok védelmében. Ha megerősítjük Magyarország helyét az európai családban, akkor egy összetartóbb és rugalmasabb Európát építhetünk, amely az egyenlőség, a szolidaritás és a közös jólét alapelveit vallja. A beszélgetésben részt vett Maria Joao Rodrigues, a FEPS elnöke, Gurmai Zita, az MSZP alelnöke, a PES Women elnöke, országgyűlési képviselő, Vadai Ágnes, országgyűlési képviselő, a Demokratikus Koalíció alelnöke. A moderátor pedig Jaksity Kata volt.

Maria Joao Rodrigues azzal kezdte, hogy erős progresszív hangot kell képviselni szerte Európában, a Call to Europe rendezvényt mindig abba az országba viszik el, aki épp a soros elnök. Mindkét napon csodás előadókkal találkozhattak – mondta, majd felhívta a figyelmet arra, hogy november 8-án csúcstalálkozó lesz Magyarországon, melynek a versenyképesség lesz a fő témája. A következő öt évben óriási döntéseket kell meghozni, hogy Európa versenyképesebb legyen. Az egyik megoldás az, ha feláldozzuk a béreket, a közszolgáltatásokat, mint Orbán, vagy van a másik irány, amit a skandináv országok képviselnek. Az eseményen az összes európai vezető itt lesz, reflektorfényben lesz Magyarország.

Gurmai Zita elmondta, az MSZP-ben van ifjúsági kvóta, mindig meghallgatják a fiatalokat, de az is igaz, hogy a választásokon nem tudták megszólítani őket. Van teendő a fiatalokkal, hogy megértsük a problémáikat és eljuttassuk hozzájuk a gondolatainkat. Felidézte, hogy 2011-ben a fiatalok munkanélkülisége óriási probléma volt egész Európában. A szociáldemokraták azért dolgoztak, hogy ez változzon, javuljon, még ma is modellértékű munka, amit akkor csináltak.

Vadai Ágnes szerint változásra van szükség, nemcsak a jobboldalt kell legyőzni, hanem át kell hidalni a Kelet és Nyugat közti szakadékot. A DK politikusa szerint be kell vallanunk, hogy az Európai Unióban és a NATO-ban sem ugyanúgy vannak kezelve a fiatalok, attól függően Európa mely részén élnek. Megemlítette azt is, hogy a magyar kormány miatt kikerültek a magyar fiatalok az Erasmus és a Horizont programból is.

Maria Joao Rodrigues szerint fontos lenne rájönni, mivel lehetne ösztönözni a fiatalokat, hogy maradjanak és ne költözzenek el. Megváltozik a világ a digitalizáció révén, lesznek munkahelyek, amik megszűnnek, ez a fiatalokat fogja leginkább érinteni. Az unióban a progresszív pártcsalád a következő öt évet készíti elő, ebben a fiatalokat érintő kérdéseknek előkelő helyen kell szerepelnie!

Gurmai Zita szerint a nők is szeretnének részt venni a közéletben, csak nem kapnak lehetőséget. Magyarországon ez különösen így van, hiszen az utolsók vagyunk a sorban a női politikusok számát illetően. „Nincs női miniszterünk, egy köztársasági elnök volt nő, azt is elkaszálták, bezzeg Balogh Zoltán azóta is tevékenykedik.” Nincs egyenlő bánásmód Magyarországon. Az igazságszolgáltatáshoz sincs egyenlő hozzáférése mindenkinek. A kormány évek óta sárba tiporja az LMBTQ jogokat, egy igazságosabb társadalomban senki sem élhet hátrányban azért, mert nem a kivételezettek közé tartozik. Az MSZP politikusa felemlegette, hogy mentelmi jogát felfüggesztették, mert kiállt Iványi Gábor mellett, ebből is látszik, hogy nincs demokrácia. Mostanra megszoktuk, hogy a telefonokat lehallgatják, a civil szervezeteket ellehetetlenítik. A jogrendszer egyre inkább a hatalom kiszolgálója, gondoljunk csak Fekete-Győr András ügyére. Nagyon bátor, nekünk is annak kell lenni! Én nem félek, üzenem Orbán Viktornak, hogy engem nem tud megtörni – mondta Gurmai Zita.

Vadai Ágnes szerint Ursula von der Leyen nem fog segíteni, más jobboldali vezetők sem. „Amikor az MSZP-vel együtt tiltakoztunk a munkatörvénykönyvének módosítása ellen, akkor sem a konzervatív jobboldali nőktől, sem a jobboldaltól, benne a Néppárttól nem kaptunk támogatást. Sőt, ha kell, ők összeállnak a szélsőjobboldallal is. A jobboldali politikusok megakadályozzák a szociáldemokrata vívmányokat. Kikre lehet számítani?” – tette fel a kérdését. „Én még mindig hiszem, hogy van ebben az országban 25-30 százaléknyi szociáldemokrata-baloldali választó. Nekik kell jó ajánlatot adnunk, de ehhez másképp kell beszélni,  ehhez viszont segítségre van szükség. Szociáldemokrata pártok közötti együttműködésre van szükség! Ha nem így lesz, akkor meg fog erősödni a szélsőjobb, akik egyszerűen fognak beszélni és ezzel pont a fiatalokat fogják megtalálni” – fejtette ki gondolatait a DK képviselője.

Gurmai Zita megemlítette, hogy levelet írtak Ursula von der Leyennek, hogy legyen egy olyan biztos, aki a többi biztos kiválasztásában részt venne, az egyenlőség miatt megnézné a többi biztos portfólióját. Egy hétig nem érkezett válasz a megkeresésre, azután pedig arról kaptak tájékoztatást, hogy miről nem kérdezhetik a leendő biztosokat.

Maria Joao Rodrigues szerint közös bizalmat akkor lehet építeni, ha közös megoldások vannak közös projektben, mint a pandémia idején az oltóanyagoknál, munkahelyek védelme miatt. Olyan nagy változásoknál is ez lesz, mint a klímaváltozás. Erősebb Európára van ehhez szükség. Hangsúlyozta, ők jól tudják, hogy a magyar nép Európa-párti, ezért lenne szükség a magyar állampolgároknak közvetlen párbeszédre más országok állampolgáraival.

Gurmai Zita zárásként elmondta, Magyarországon az elmúlt 15 évben jelentős agymosást hajtott végre a kormány, ennek eredményeként 21 képviselőből, 2 baloldali került az Európai Parlamentbe. Még mindig jellemző az, hogy a multinacionális cégek Közép-Kelet-Európában alacsonyabb béreket adnak és nem biztosítják a munkavállalói jogokat. Magyarországnak meg kell kapnia az uniós támogatásokat, nem szabad hagyni, hogy a legszegényebbek finanszírozzák a leggazdagabbak életét! Az MSZP politikusa úgy érzi, Tüttő Katával mindent megtettek az elmúlt öt évben, és a jövőben is megfognak tenni azért, hogy a magyar nők és fiatalok is képviselve legyenek az unióban.