A Botka László vezette kormány a gazdákkal és a kistelepüléseken élőkkel összefogva a talpára fogja állítani a hibás rendszert, de most azért van szükség az azonnali cselekvésre, mert az elvesztegetett idő 10 hónap múlva már nem lesz pótolható.
Már a partnerségi megállapodás 2015-ös megkötésekor jeleztük, hogy a program tele van diszkriminációval, többek között a fejlesztési lehetőségekből az állattartók 70, az élelmiszer feldolgozók 90 %-át már az induláskor kizárták. Azzal, hogy Magyarország a 25%-os társfinanszírozási lehetőség helyett csak 15% önrészt vállalt, komoly versenyhátrányba hozta a magyar termelőket.
Az államtitkárság Kecskemétre költöztetése, majd a kifizető ügynökség meggondolatlan szétverése mára azt eredményezi, hogy júniusig a közvetlen kifizetésekből 100 milliárd nem teljesült. Ez súlyos finanszírozási gondokat okoz az ágazatnak.
Az egységes kérelmek részét képező jogcímek közül az Agrár környezetgazdálkodás, és az ökogazdálkodás támogatása, továbbá a tejágazat szerkezetátalakítási program forrásai a kormány által vállalt június végi határidőig sem kerülnek utalásra.
A kincstár egy évvel az egységes kérelmek beadása után kifizetés helyett csak levéllel próbálja nyugtatni a gazdákat, hogy az igényüket nyilvántartásba vették.
Erre nem volt példa az uniós csatlakozásunk óta.
A két éve beadott fejlesztési pályázatok döntő többsége még nem került elbírálásra.
A mezőgazdasági bizottság ülésén a kormány képviselői is beismerték, hogy súlyos működési zavarok vannak a rendszerben.
Az is a kudarc nyílt beismerése, hogy a kormányt kizárólag a források gyors meghirdetése érdekli, az, hogy a bírálati késlekedés milyen nehézséget okoz a gazdák oldalán, senkit nem érdekel.
A Fidesz minden forrást kizárólag politikai alapon kezel, és csak a jövő évi választásokig tervez.
A humánerőforrás katasztrofális hiányának nyílt beismerése, hogy az ellenőrzési rendszerben önkéntes bírálati feladatot vállaló köztisztviselőket a teljes összeomlás elkerülése érdekében szabadságra küldik, hogy gyorsítsák a folyamatot, ezt az illetékes államtitkár a bizottság ülésén jó döntésnek tartotta. Miután a bírálók jelentős része fő tevékenységként a vidékfejlesztési program végrehajtását ellenőrzi, ezért majd az októberi előlegek kifizetése kerülhet veszélybe.
MSZP
Gőgös Zoltán az MSZP elnökhelyettese, Harangozó Gábor a Mezőgazdasági bizottság alelnöke, Legény Zsolt a Mezőgazdasági bizottság tagja