A nyugdíjprémium elmaradásának oka, hogy a magyar gazdaság növekedése nem érte el a kifizetés feltételeként elvárt 3,5 százalékos növekedést. Visszamenőleges nyugdíjemelésre pedig azért nincs lehetőség, mert év elején még 6 százalékos inflációval számolt a kormány, ám a gazdasági mutatók ettől jelentősen elmaradtak.
Az átlagnyugdíj fokozatosan távolodik a dolgozói átlagfizetéstől, és folyamatosan csökken a vásárlóereje is. A társadalmon belül a nyugdíjasok szegénysége nőtt a legjobban az elmúlt évben, és tovább nőtt azoknak az időseknek a száma is, akiknek a nyugdíja nem éri el a szűkös megélhetéshez szükséges összeget.
Miközben a nyugdíjas honfitársaink egyre nehezebb helyzetben vannak, addig a napokban feladta a kormány az előzetesen 2025. márciusra tervezett nyugdíjreformot. További probléma, hogy a nyugdíjreformot az 5,3 milliárd eurós összegű európai uniós helyreállítási alap lehívhatóságáért cserébe vállalta a kormány, így ennek elmaradása nemcsak a nyugdíjasok számára csapás, hanem – az összeg folyósításának várható elmaradása következtében – a teljes magyar gazdaság számára is!
Az MSZP szerint biztosítani kell a nyugdíjasok méltányos megélhetését! A jelenlegi nyugdíjemelési tervek, amelyek mindössze a 3,2%-ról szólnak, elégtelenek ahhoz, hogy a nyugdíjasok ténylegesen lépést tarthassanak az emelkedő árakkal – különösen, hogy az idősek számára nélkülözhetetlen alapvető termékek és szolgáltatások árnövekedése ennél jóval magasabb. Ráadásul a már benyújtott adótörvényekben a kormány a nyári 4,1 százalékos inflációhoz kötné több adó emelését, így ha a nyugdíjak valóban inflációkövetőek lennének, akkor nem 3,2, hanem 4,1 százalékkal kellene megemelni a nyugdíjakat.
Az MSZP szerint, itt az ideje, hogy a kormány érdemi lépéseket tegyen az idős magyar honfitársaink elszegényedése ellen!
Korózs Lajos szociológus, az MSZP elnökhelyettese