„Egyszerűen nem felel meg a valóságnak”, hogy minden külső körülmény adott, és a Fővárosi Önkormányzat vagy Karácsony Gergely főpolgármester azért nem újítja fel a Lánchidat, mert nem akarja vagy alkalmatlan – mondta Őrsi Gergely.
Ha Karácsony akkor írt volna ki közbeszerzést a felújításra, amikor a járványhelyzet alatt a Fővárosi Közgyűlés jogait egyszemélyben gyakorolta, „akkor az lett volna a probléma” - mutatott rá. Hozzátette: ő II. kerületi polgármesterként, bár gyakorolta a bizottság és a testület hatásköreit, szintén nem írt ki közbeszerzést a járvány idején.
„Egy normális országban elmondható lenne”, hogy politikai nézeteitől, lakhelytől, mindentől függetlenül minden fél érdekelt abban, hogy a Lánchíd megújuljon – jegyezte meg, hozzátéve: ugyanez elmondható az egészségügyre, az oktatásra és számtalan más ügyre, ami nem lehet pártpolitikai ügy.
A Lánchídra a költségvetésben át kellene csoportosítani „a lehető legtöbbet, és amennyi elég”, például a most nyugdíjasoknak kiküldött propagandaújságra, a nemzeti konzultációra vagy más kormányzati kommunikációra szánt pénzekből - mondta.
Rámutatott: a Tarlós-éra végén azért vonták vissza a Lánchíd felújítására kiírt közbeszerzési eljárást, mert arra a kiíráshoz képest túl magas, 28 milliárd forint körüli ajánlatok érkeztek be.
A híd felújítására indított párhuzamos gyűjtésekről azt mondta: azok is azt jelzik, hogy a Lánchíd nemzeti jelkép, ami „nem érdemli, hogy ilyen politikai viták legyenek körülötte”.
Kérdésre beszélt Benedek Tibor háromszoros olimpiai bajnok, világ- és Európa-bajnok vízilabdázóról, akinek sajnálatos halála vele együtt megemlékezők ezreit szólította csütörtökön a Margit-szigetre. Őrsi elmondta: bár személyesen nem ismerte őt, generációjuk legnagyobb sportolójának tartja, akinek szerénysége maximális elhivatottsággal párosult, s aki a II. kerületi futóversenyeken is azt mutatta meg: a sport nemcsak a versenyszellemről, hanem a közösségről, a csapatról és a részvételről szól.
Stummer János arról beszélt: bár a jövő évi költségvetésben megemelkedtek a honvédelmi kiadásokra szánt összegek, azok eszközbeszerzésre mennek, holott a rendőrök és katonák „egészen megalázó”, 140-160 ezer forintos alapbérének legalább másfélszeresére emelésére lenne szükség - már csak azért is, mert az iskolarendőrség és a hulladékrendőrség bevezetésével egyre több a plusz feladatuk.