Alaptörvény-ellenesen, közjogilag érvénytelen formában fogadta el a parlament 2012. május 24-én a médiaszolgáltatásokra és sajtótermékekre vonatkozó (T/7022) törvényt, amelyet a köztársasági elnök észrevételeinek közlése nyomán 2012. június 4-én lényegében változatlan tartalommal ismét megszavazott a kormánytöbbség. A módosító törvény benyújtott változatának csupán az volt a célja, hogy az Alkotmánybíróság (165/2011.) határozatából fakadó jogalkotási kötelezettségnek eleget tegyen. A törvényjavaslat vitájában azonban lényeges, a sajtó- és véleménynyilvánítási szabadságot csorbító tartalmi változások átvezetésére is sor került - írta Mesterházy Attila az alapvető jogok biztosának küldött levelében.
A vitatott kérdések között a frakcióvezető-pártelnök felveti a helyi vagy a körzeti médiaszolgáltatás közösségi médiaszolgáltatásként való elismerésének ügyét, illetve azt, hogy a törvény egyik bekezdése szerint ”A Médiatanács az Országos Rádió és Televízió Testület jogutódja”, s mint ilyen a hatóság oldalán jogutódként a Médiatanács áll mindazokban az ügyekben, amelyek az ORTT előtt indultak.
A módosított törvény tovább növelte a 2010-ben elfogadott jogszabálynak a jogállamiság elvét és a jogbiztonság követelményét sértő rendelkezéseinek számát, illetve ”olyan eljárásrendet határozott meg, amelyben a hatóság diszkrecionális jogkörben dönthet arról, hogy valamely eljárását hajlandó-e – jogorvoslattal megtámadható – döntéssel lezárni, vagy sem.”
Mesterházy Attila bízik abban, hogy az ombudsman egy újabb alkotmánybírósági kezdeményezéssel sikeresen előmozdítja a jogállamiságért küzdők valamint a sajtószabadság és a szabad tájékoztatáshoz való jog védelmének ügyét.
2012. június 07. 15:16
Mesterházy Attila az alapvető jogok biztosához fordult
A Magyar Szocialista Párt frakcióvezetője arra kéri az alapvető jogok biztosát, Szabó Mátét, hogy indítványozási jogával élve érje el: az Alkotmánybíróság utólagos normakontroll keretében döntsön a most elfogadott, a médiaszabályozásban bekövetkezett tartalmi változások alkotmányosságáról.