mszp.hu | Belföld
2024. december 13. 20:14

Mi a baloldaliság jövője? Milyen stratégia mentén lehet kimozdulni a jelenlegi helyzetből? – Vitaestet tartottak a Villányi úton

Mi a baloldaliság jövője? Milyen stratégia mentén lehet kimozdulni a jelenlegi helyzetből? – Vitaestet tartottak a Villányi úton
Péntek délután a Szociális Demokráciáért Intézet és az Új Egyenlőség társadalomelméleti online magazin a FEPS-el (Progresszív Tanulmányok Alapítványa) együttműködve tartott nyilvános pódiumbeszélgetést, melynek apropója és legfőbb témája Földes György a Népszava Szép Szó mellékletének március 7.-i különszámában megjelent a baloldaliságról írt tanulmánya volt. A rendezvényen a szerző mellett Lendvai Ildikó, Antal Attila és Éber Márk Áron vett részt, a moderátorok Harangozó Gábor és Lakner Zoltán voltak.

Az MSZP külügyi titkára nyitotta meg a rendezvényt, aki elmondta, a beszélgetéssorozat már a júniusi választásokat megelőzően kezdetét vette, a szavazások eredménye azonban nem úgy alakult, ahogy azt a baloldal elvárta volna. A pénteki rendezvény célja a szellemi és a politikai baloldal gondolatainak, elképzeléseinek ismertetése, a vélemények ütköztetése volt.

Ezt követően Andor László vette át a szót, aki kiemelte, Földes György hosszú évtizedek óta folytat állhatatos, kitartó munkát, ezért pedig köszönet illeti. Szerinte a rendezvény témáját képző cikk, az idősebb és fiatalabb baloldali generáció közti szakadék témája, problematikája, rendkívül fontos és aktuális. E kapcsán nem az egyetértés a kérdés, hanem az, hogy sikerül-e stratégiát találni a jelenlegi helyzetre. Elmondta, érdemes a nemzetközi folyamatokat is figyelni, hiszen ilyen színtéren is az a természetes manapság, hogy a lehetőségeket újra kell értelmezni, új gondolatokat kell megfogalmazni.

Földes György megköszönte a rendezőknek a szervezést, valamint a Népszavának, hogy szakítva a hagyományokkal, leközölték a tanulmányát. Szerinte a mai szellemi és politikai baloldal rendkívül megosztott, talán sosem volt ennyire szélsőséges a helyzet. A politikai baloldalnak ugyan vannak üzenetei, de nincs szavahihetősége, egy olyan helyzetben ragadt, melyből rendkívül nehéz kilépni, ebből a mai napig nem tudott kijutni a baloldal. A baloldal szellemi hátországa is marginális helyzetbe került, hasonlóan a politikai erőkhöz.

Az aktuálpolitika kapcsán a Tisza Párt előretöréséről értekezett, belátható időn belül pedig szerinte nem tűnik visszafordíthatónak a jelenlegi helyzet. Ennek oka visszavezethető az imént tárgyalt problémákra, melyek a baloldalt sújtják.

Az amerikai elnökválasztásra áttérve elmondta, komoly tanulságokkal szolgál hazánk számára is a tengerentúli eredmény, arra sarkall ugyanis, hogy a baloldal újragondolja koncepcióit. Szerinte arccal nem a hatalom, hanem a társadalom felé kell tekinteni, ez az egyetlen mód a hatalom megszerzésének.

Lakner Zoltán szerint a baloldal problémáival kétségtelen, hogy foglalkozni kell, hogy részt tudjanak venni versenyképes módon a hazai közéletben. Kérdés, hogy milyen közege van ma hazánkban a baloldali nyilvános értelmiségi vitáknak?

Földes György válaszképp elmondta, cikke március elején jelent meg, szerinte hamarabb kellett volna vitát rendezni erről a kérdésről, ha pedig jelenleg ma csekély jelentősége van a baloldalnak, akkor végképp fontos erről beszélni, hiszen csak így jöhet létre ismét erős közösség. Lendvai Ildikó átvéve a szót kiemelte, nem az a baj, hogy nincs a baloldalról vita, hanem hogy minden vita az érintett személyek személyes konfliktusairól szól. Antal Attila minderre reagálva úgy nyilatkozott, a jelenleg az MSZP-ben zajló átalakulási folyamatok szükségesek voltak már hosszú ideje, kérdéses azonban, ez miként fog hatni a párt aktuális politikai törekvéseire, céljaira. Kiemelte, a médiapolitizálás egyre nagyobb teret nyer, erre is választ és megoldást kell találnia a baloldalnak. Éber Márk rácsatlakozva a diskurzusra azt mondta, a társadalom baloldal által képviselt rétegének hatalmas szüksége lenne egy hatékony közösségre, aki konzekvensen, eredményesen ki tud állni értük.

Harangozó Gábor szerint komoly gondot jelent, hogy ugyan a baloldal felismeri az emberek problémáit, mégis, egy „elit-kalitkába” szorult ez a közösség, ennek következménye, hogy a Fidesz úgy igyekszik beállítani a baloldalt, mint egy elitista közösség. A kormánypárt rendkívül populista módon képes elhitetni az emberek jelentős részével, hogy egy elitista pozícióból beszél a tömegek gondjairól a baloldal.

Földes György erre reagálva, úgy nyilatkozott, globális probléma, hogy nincs egy olyan jövőkép, melyben a világ társadalma stabilan hinne, a civilizáció „védekező állásban” van. Így szerinte egy mozgósító jövőkép megalkotását kellene fókuszba helyeznie a baloldalnak, ez a kulcsa a társadalomhoz való közeledésnek.

Lendvai Ildikó rámutatott, nem az MSZP helyzetéről és jövőjéről kell most értekezni, hanem az egész baloldaliság hazai kilátásairól. Így bármennyire is fájdalmas számára a szocialista párt helyzetét látni, az eszmeiség támogatóinak nagyobb távlatokban kell gondolkodnia.

Antal Attila úgy látja, fontos lenne a gesztusok előtérbe helyezése a baloldali közösségnek, mindenképp nyitnia kellene a társadalom felé és megértetni, kiket kívánnak képviselni. Ehhez azonban elengedhetetlen a hitelesség megteremtése. Mindemellett fontos lenne az állam szerepét is újragondolni, a jelenlegi elképzeléseket feltétlen meg kell változtatni, hiszen amit a Fidesz képvisel, az rendkívül rossz irányba tereli a társadalmat.

Harangozó Gábor végezetül arra világított rá, a kormány kirekesztése rendkívül nagy károkat okoz és egyre több társadalmi csoportot érint.

A beszélgetést követően nézői kérdésekre is sor került, melyet az asztaltársaság együtt vitatott meg.