Az MSZP frakcióvezető-helyettese a felszólalásában emlékeztetett, hogy a jegybank pontosan tíz éve hat alapítványt hozott létre 260 milliárd forintos vagyonnal, melynek kamataiból és hozamából óriási pénzeket nyúltak le, majd cinikusan azt mondták: ezek a pénzek „elveszítették közpénz jellegüket”.
A hírek szerint a magyar hatóságok 2023 nyarára szándékoztak megszüntetni a Magyar Nemzeti Bank Pallas Athéné Alapítványát. Bár a szervezet felszámolását eredetileg 2020-ra tervezték, de akkor végül a koronavírus-járványkirobbanására hivatkozva elhalasztották a megszüntetést. Az ügy azonban azóta sem zárult le, így kérdésessé vált, hogy megszüntették-e már a közvélemény által egyszerűen csak Matolcsy-alapítványnak hívott szervezetet. Bár az említett alapítványok a rendelkezésükre álló összeget nem költhették el, de a kamatokkal és egyéb hozamokkal már szabadon rendelkezhettek.
Mivel a kötelezettségvállalást a Kormány tette meg, ezért Gurmai Zita először a Pénzügyminisztériumhoz fordult a válasz reményében. Azonban az illetékes államtitkár nem érezte magát kompetensnek a témában, hiszen elmondása szerint a Pénzügyminisztérium ebben az ügyben nem illetékes.
Gurmai Zita ezért az alábbi kérdéseket tette fel Virág Barnabásnak, az MNB alelnökének:
- Fennáll-e még a Pallas Athéné Alapítványának megszüntetésére vonatkozó kötelezettségvállalás?
- Mikorra várható az alapítványi vagyon állami körbe történő visszasorolása?
Az MNB alelnöke azonban válaszában csupán az alapítványok vagyongyarapodásával próbált érvelni. Gurmai Zita ezért viszonválaszában ismét emlékeztetett, hogy 260 milliárd forintnyi közvagyonról, és annak hozamairól van szó. Ezért itt az ideje, hogy tájékoztatást adjanak arról, hogy pontosan mi lesz ennek a vagyonnak a sorsa, mikor és hogyan kerülhet az vissza a közös kasszába!