Az energiafüggőség azonban nem az egyetlen, amit elszenvedni kénytelenek az emberek, hiszen az oroszbarát politikával együtt jár hazánk nemzetközi elszigetelődése, perifériára kerülése a szövetségi rendszerekben, sőt, a gazdaság egészére is negatívan hat Orbán Viktor szereptévesztése.
Dr. Tóth Bertalan évek óta igyekszik kideríteni hazánk orosz gázfüggőségének részleteit, a napokban pedig ismét olyan hírek érkeztek, melyek azt támasztják alá, nagyon ráfaragnak a magyar adófizetők a Fidesz-kormány üzletére. Kiderült ugyanis, hogy júliusban Moszkva kiemelkedően nagy nyereséget könyvelhetett el a hazánkba szállított fűtőanyagon. Az unió statisztikái szerint 12 százalékra nőtt a Magyarországra érkező orosz gáz nyugati tőzsdéhez viszonyított felára. Ez több mint egyéves csúcspontot jelent, de évekre visszamenőleg is kiemelkedően magas érték. Míg nekünk 131 forintot kellett köbméterenként fizetni, addig a holland gáztőzsdén májusban 117 forint volt az átlagár.
És hogy pontosan mennyit buknak a magyarok Orbán Viktor miniszterelnök és Szijjártó Péter külügyminiszter Putyin-barát politikáján? A Népszava kiszámította, az árkülönbséget figyelembe véve, ha piaci áron szereznénk be a földgázt, akkor csak idén 19 milliárd forintot spórolhattunk volna, a 2021. októberében megkötött, Szijjártó Péter által lelkesen propagált szerződés nélkül pedig 253 milliárd forint maradhatott volna a kasszában.
Az MSZP frakcióvezetője nem hagyta szó nélkül a külügyminiszter 3 évvel ezelőtti szavait sem, akkor ugyanis úgy nyilatkozott Szijjártó Péter: „sikerült megteremteni annak a lehetőségét, hogy a világpiaci ármozgásoktól függetlenül a magyar fogyasztók számára a gáz ára ne növekedjen”. A szocialista képviselő erre úgy reagált: „Növekedett, méghozzá hét és félszeresére átlagfogyasztás fölött! Így nyerészkedik a Fidesz-rezsim a családokon, nyugdíjasokon, és így támogatják a Gazpromot.”
Dr. Tóth Bertalan azt sem hagyta kommentár nélkül, amikor Marosvári Csaba, Magyarország energiabiztonságáért felelős helyettes államtitkára azt mondta, hogy a kisebb, tengerparttal nem rendelkező országoknak, köztük Magyarországnak is, több támogatásra van szüksége ahhoz, hogy csökkentsék az orosz gáztól való függőségüket. A szocialista politikus erre úgy reagált, „Ez már mindennek a teteje! Egyedüli uniós tagállamként, amely főként orosz gázimportra támaszkodik – számonkéri a kormány az EU-n, hogy nem ad pénzt a „távolodásra”? Kitekert gondolkodás ez a kormánytól – vagy inkább pénzéhes?” Hozzátette, „Marosvári Csaba is keveri a gázfüggőséget a Gazprom-függőséggel. Előbbi van, utóbbi nincs.”
A kormány oroszbarát politikája nagyon úgy tűnik, folytatódik a jövőben is, ez pedig amellett, hogy tovább rontja a nemzetközi megítélését hazánknak, még gazdaságilag is padlóra küldi a magyarokat. Az MSZP a parlamentben, és azon kívül is azon dolgozik, hogy ennek mihamarabb vége legyen és helyreálljon Magyarország megbecsülése.