Nézzük, szó szerint miket ígért Orbán Viktor:
- Javítanak a praxisalapon működő, „legatyásodott háziorvosok helyzetén”
- „A kormány nemzeti ügynek tekinti az egészségügy megmentését, így az önkormányzati választás után konzultációt folytat az újonnan megválasztott helyi vezetőkkel a kórházak helyzetének rendezéséről és a színvonalas egészségügyi ellátás feltételeinek megteremtéséről”.
A praxisok finanszírozása az elmúlt három éves időszak kormányzása alatt nem emelkedett. Kampányfogásként 2013 novemberében jelentette be Szócska Miklós egészségügyért felelős államtitkár a 6,14 milliárd forint forrás utalását az alapellátás plusz finanszírozására, melyet bérfejlesztésre szánnak. Ez az összeg 40-45 ezer forintot jelent praxisonként. Ez összegszerűségében is kevés, valamint a kényszervállalkozói formában működtetett háziorvosi rendelők esetében nem lehetséges, hogy ezt a pénzt csak bérfejlesztésre tudják a háziorvos kollégák költeni.
Nem kérünk a Fidesz könyöradományából, miközben milliárdokat költenek a fővárosi sportklubok adósságállomány átvállalására.
Az MSZP kormányzása esetén, 2015-től több lépcsőben megduplázza a háziorvoslásra fordított költségvetési előirányzatokat. Több uniós támogatást biztosítunk ahhoz, hogy a választási ciklus végéig minden háziorvosi rendelő megújuljon.
A kórházakat nem megmentették, hanem soha nem látott adósságspirálba taszították. Elérte a 120 milliárd forintot a kórházak adósságállománya, ehhez képest csak 33 milliárdot biztosítottak nekik konszolidáció címén. Ez csak arra elegendő, hogy a hatvan napon átnyúló beszállítói tartozásokat rendezzék, de nem jelent fenntartható megoldást.
Nem csökkennek a kórházak várólistái sem! Az idei ősz legméltatlanabb vitája arról folyt, hogy maga az OEP sem tudja: 62 ezren, vagy 54 ezren várnak jelenleg is műtétre. Egyaránt borzalmas és szégyenkezésre okot adó mindkét adat!
Nem jelent-e kudarcot, súlyos, betegellenes tragédiát az 54 ezres szám is?
A 2014 évi költségvetési tervezetben lehet találni olyan forrásokat, melyek azonnal biztosítanák azt, hogy eltöröljük a 6 legkritikusabb várólistát, ahol legtöbb a beteg és leghosszabb a várakozási idő.
„Magyarország jól teljesít?”: A táppénz-kifizetések 2009-hez képest a felére estek, az Egészségbiztosítási Alap reálértéken mintegy 12%-kal kevesebb, a gyógyszertámogatásokra 20%-kal kevesebb jut.
Ideje szembesülniük azzal, hogy mit műveltek az egészségügyben is.
Dr. Rónai György
városi elnökségi tag