Nem Magyarországot bírálják, csak a Fideszt
Molnár Gyula a pártelnök-alkancellár Sigmar Gabriellel, Frank-Walter Steinmeier külügyminiszterrel, Thomas Oppermann parlamenti frakcióvezetővel és az SPD uniós ügyekkel és külügyekkel foglalkozó szakpolitikusával folytatott megbeszélései után hangsúlyozta: a német szociáldemokraták a magyar kormány tevékenysége miatt nem Magyarországot bírálják, hanem a Fideszt, és az MSZP-t tartják "annak letéteményesének, hogy Magyarországot vissza lehet terelni Európa fősodrába".
Az MSZP-vel készek és akarnak tárgyalni
Az elbukott kvótanépszavazás és a kudarcba fulladt alkotmánymódosítás ügye az SPD számára is világossá tette, hogy "meg lehet verni Orbán Viktort" és lehet változás Magyarországon. Egyértelművé tették, hogy a magyar politikai mezőnyben az MSZP az az erő, amellyel "készek és akarnak is tárgyalni" ilyen ügyekben - húzta alá Molnár Gyula.
Az MSZP és az SPD az eddiginél is szorosabb együttműködésre készül, ennek jele, hogy 2017 második felében Budapesten rendezik meg az európai szocialista pártok frakcióvezetőinek találkozóját - mondta Molnár Gyula.
Hozzátette, hogy bemutatkozó látogatása a német testvérpárt vezetőinél kellemes csalódás volt, mert arra számított, hogy "több lesz a protokoll és kevesebb a tartalom", és úgy látja, az SPD-nél "nagyon erősen figyelnek Magyarországra" és aggódnak az Orbán-kormány révén kibontakozott fejlemények miatt.
Az EU érdekközösség
Az MSZP és a német szociáldemokraták közös meggyőződése, hogy bőven van tennivaló az Európai Unióban, amelyet azonban nem erős nemzetállamok laza szövetségévé kell tenni, hanem a nemzetállami önállóság megőrzése mellett kell megerősíteni, mert az EU "nem technikai együttműködés, hanem értékközösség" - tette hozzá.
A populizmus helyett baloldali válasz kell
A megválasztott amerikai elnök beszédéből kitűnik, hogy az Egyesült Államokban a demokratikus intézmények mögött vannak olyan garanciák, amelyek "úgy látszik, Magyarországon nincsenek", hiszen az az ember, akitől olyan sokan félnek, a választási győzelme után rögtön leszögezte, hogy minden amerikai elnöke szeretne lenni – reagált az amerikai eseményekre a Berlinben tárgyaló pártelnök.
Ráadásul Donald Trump megköszönte ellenfelének a kampányt - tette hozzá Molnár Gyula, megjegyezve, hogy "ilyet Magyarországon legutóbb Medgyessy Péter (volt miniszterelnök) csinált". A megválasztott amerikai elnök visszafogott beszéde az erős demokratikus rendszer hatását mutatja, és azt is, hogy "ha nincsenek fékek és ellensúlyok, akkor elszabadulhat egy ember", és Magyarországon éppen ez a veszély tapasztalható - mondta.
Az amerikai elnökválasztás és a brit uniós tagság megszüntetésének ügye (Brexit) arra is rávilágított, hogy a világ problémáira már elkészült a "populista válasz, amely tovább szítja gyűlöletet, ellenségeket és egyszerű megoldásokat keres", de kell egy másik válasz is, amelyet a baloldalnak kell kidolgoznia.