Az elmúlt években rengeteg kérdés hangzott el a Balaton jövőjét illetően. Tisztázni kell, hogy a családok élőhelyeként, lakóhelyeként, üdülőközpontként, vagy pedig, mint a magyar nemzet egyik legfontosabb természeti kincseként kell megőrizni a Balatont a következő generációk számára. A szociáldemokraták szerint ezek az érdekek összhangba hozhatók.
Az elmúlt évtizedek azt mutatják, hogy a Balatonnak nincs egységes érdekképviselete, önkormányzata, amely egységesen tudná a Balaton érdekeit képviselni. Széttagolt, szétaprózott érdekérvényesítés zajlik, hiszen a Balaton térsége három vármegyére, 41 településre, 11 városra tagozódik, emellett pedig a Balaton Fejlesztési Tanácsban, valamint a Magyar Országgyűlésben is születnek döntések a térség jövőjéről.
Molnár Zsolt szerint elsősorban a balatoni lakosságnak kell meghatározni azt, hogy milyen jövőt szánnak a térségnek, hiszen ez alapvetően az ő élőhelyük. Ugyanakkor figyelembe kell venni, hogy Budapest után ez a térség hazánk második legfontosabb idegenforgalmi központja, valamint nyáron sok százezer honfitársunk kikapcsolódásának, pihenésének a helyszíne. Ezeket az eltérő érdekeket össze kell hangolni.
A Balaton Térség Önkormányzatának koncepciója szerint egyetlen hatáskört sem kellene elvenni a települési önkormányzatoktól, hanem a Balaton egész térségét érintő fejlesztési-, környezetvédelmi-, rendészeti- és biztonsági kérdésekben, valamint a hajózási ügyekben lenne indokolt az egységes önkormányzatnak a döntése, amely figyelembe veszi, hogy nemcsak egy-egy településnek, hanem az egész Balatonnak is vannak érdekei.
Molnár Zsolt elküldte Navracsics Tibornak a Balaton Térség Önkormányzatának koncepciójáról szóló tervezetet, amely szerint szükség lenne egy balatoni főpolgármesteri tisztségre is. A megválasztott főpolgármester pedig reprezentálná, képviselné, összefogná a Balaton működésével, érdekérvényesítésével kapcsolatos kérdéseket.
A 2029-es önkormányzati választásokon már meg lehetne választani a Balaton új főpolgármesterét, a térség polgármesterei pedig a közgyűlés tagjaiként közösen dolgozhatnának a Balaton jövőjéért.
A Balaton kérdése nemzeti ügy, a Kárpát-medence és a magyarság egyik szimbóluma, ezért Molnár Zsolt azt kérdezte a területfejlesztési minisztertől, hogy támogatják-e azt, hogy legyen a Balatonnak egy valódi önkormányzata, hogy ne minisztériumokban és kormány által kinevezett képviselők döntsenek a térség jövőjéről, hanem az itt élő lakosság.
Molnár Zsolt, az Országgyűlés Nemzeti Összetartozás Bizottságának alelnöke, az MSZP pártigazgatója