A lehetséges károk mérséklése szempontjából bölcs döntésnek tekinthetjük, hogy Jean-Claude Juncker bizottsági elnök tagállami szinten igen fontos, azonban az EU mai intézményrendszerében viszonylag súlytalan feladatokat (kultúra, oktatás, ifjúság, sport, állampolgári ügyek) szán Navracsicsnak.
Bár a magyar jelöltnek semmilyen korábbi érdemi előélete nincs a szóban forgó pályán, mégis megpróbálkozni látszik a feladattal. Noha az európai politikai kultúra ilyenkor azt kívánná, hogy az érintett illedelmesen visszalépjen, Navracsics a semmibe való előremenekülést választotta, s október elsején az Európai Parlament színe elé lép állítólagos alkalmasságát bizonyítandó.
Az Európai Bizottságba minden tagállam egy-egy biztost jelöl. A jelöltek felkészültsége és támogatottsága rendkívül eltérő. A múltban ugyan előfordult, hogy valaki kihullott a megmérettetésen, a testület előbb-utóbb azonban feláll úgy, hogy minden tagországnak van delegáltja. A biztosok ugyanakkor megválasztásuk pillanatától kezdve kizárólag össz-európai értékeket és politikákat kötelesek képviselni, és semmilyen egyedi nemzeti érdeket nem tekinthetnek magukénak. A magyar biztos tehát a legkisebb mértékben sem fogadhat el kéréseket, utasításokat - még az őt küldő kormánytól sem.
Ennek értelmében Navracsics azzal a biztos tudattal állhat az európai parlamenti meghallgatása elé, hogy szögesen ellentétes dolgokat kell hirdetnie az eddigi politikai missziójához képest, így valóságos büntetés érzetét kelti, hogy a számára kijelölt feladat az európai gondolatok képviselete lenne a kultúra és az oktatás terén, az európai állampolgárságot kellene magasztalnia ifjúsági táborokban, s még a felcsúti focipályán is Európa értékei mellett kellene kiállnia a szotyizó magyar oligarchák gyűrűjében.
Szanyi Tibor
Navracsics Tibor lemondására
Jó hír Magyarországnak, hogy lemondott Navracsics Tibor magyar külügyminiszter, ami egyben rossz hír Európának, hogy Orbán Viktor őt jelölte az Európai Bizottság magyar tagjának.