Gurmai Zita annak érdekében, hogy méltó módon szemléltesse a nyugdíjasok helyzetét a mai Magyarországon, felszólalása kezdetén elmondta, milyen ellátásban részesül az idősek döntő hányada. A nyugdíjasok fele, több mint egymillióan, havonta 200 ezer forintnál is kevesebb ellátást kapnak, annak ellenére, hogy az emberek szerint 250 ezer forintra lenne szükség a havi szűkös megélhetéshez.
Az MSZP alelnöke kiemelte, a nyugdíjminimum összege 16 éve változatlan. Hozzátette, a magyar nyugdíjkiadások 7%-on állnak, ez jóval az uniós 12,9% alatt van. Az uniós rangsorban pedig az utolsók között áll hazánk az egy főre jutó nyugdíjkiadások tekintetében is.
Nem szabad elfeledkezni arról sem, hogy a nyugdíjak értéke folyamatosan leszakadt a bérektől. Jól mutatja ezt, hogy az országos nettó átlagbér egy év alatt 13,3 százalékkal nőtt, a nyugdíjakat viszont csak 6 százalékkal emelték.
A nyugdíjasok helyzetének súlyosságát jól tükrözi, hogy egyre csak növekszik a legalacsonyabb és legmagasabb nyugdíjak közötti különbség. Az elmúlt két évben 9000-ről több mint 60 ezerre nőtt azon nyugdíjasok száma, akik félmillió forint feletti nyugdíjat kapnak, miközben 200 ezer nő és férfi nyugdíja a százezer forintot sem éri el. A KSH adatai szerint a korábbi évek stagnálása után ismét növekszik a szegénységben élők aránya, kiemelendő a nők helyzetének romlása. A 65 év feletti nők között majdnem kétszer akkora a szegénység, mint a férfiaknál.
Mindennek ellenére a kormány nem tesz semmit a nyugdíjasok helyzetének enyhítéséért, nem lesz kiegészítő nyugdíjemelés, jövőre pedig csupán 3,2%-os emeléssel számolhatnak az idősek. A törvény szerint erre ténylegesen nincs szükség, hiszen év elején 6%-os emelést hajtottak végre, az idei infláció az előrejelzés szerint pedig 3,7%-ra fog rúgni. Ennek ellenére az elmúlt évek rekordinflációjának hatása a mai napig érződik. Az árak növekedése ugyanis nem állt meg, csak annak mértéke csökkent.
Gurmai Zita kiemelte, a nyugdíjtörvény nem tiltja, hogy többletet nyújtson a kormány a nyugdíjasoknak. Ennek akadálya azonban vélhetően az, hogy erre nincs forrása a kormánynak, a hibás gazdaságpolitika az okozója tehát annak, hogy idén nem lesz nyugdíjprémium.
A jövőben pedig nem várható javulás, a kormány újabb megszorításokat tervez bevezetni, az Európai Bizottság által elfogadott magyar Helyreállítási és Ellenállóképességi Eszközben a kormány ugyanis vállalta a nyugdíjreformot, melynek feltehetően lesznek olyan intézkedései is, amik a nyugdíjasokat kedvezőtlenül érintik majd.
Minderre tekintettel a következő kérdéseket tette fel Gurmai Zita Varga Mihály pénzügyminiszternek:
- Miért nem segítik legalább kiegészítő juttatásokkal az alacsony nyugdíjban részesülőket?
- Mikor emelik végre a nyugdíjminimumot?
- Mit tesznek azért, hogy csökkenjen a nyugdíjak és a bérek közötti olló?
Tállai András miniszterhelyettes válaszából kiderült, valóban nem számíthatnak a nyugdíjasok érdemi segítségre. Gurmai Zita viszonválaszában ismét rávilágított, ahelyett, hogy a kormány ködösít és kitér a válaszadás elől, egyszerűbb lenne megkérdezni az időseket, hogyan tudnak megélni, és nem maradna nyitott kérdés a helyzetük kapcsán.